VIZITĂ LA PĂRINTELE LAURENȚIU

with Niciun comentariu

Dragii mei,

Înălțăm împreună cu Psalmistul slavă Atotmilostivului Dumnezeu, exclamând: ”Iubit-am pe Domnul, că a auzit glasul rugăciunii noastre, Că a plecat urechea Lui spre noi”(cf. Psalmul 114) şi a ridicat pe robul său, preotul Laurențiu, din patul suferinței. Nu vă ascund cât de mare îmi este bucuria să constat progresul extraordinar referitor la starea de sănătate a părintelui Laurențiu Drăghicenoiu pe care l-am vizitat ieri, duminică, 9 ianuarie 2022, la Spitalul de Recuperare din orașul suedez Växjö. Sfinția sa m-a întâmpinat cu mult entuziasm, dornic fiind a se reîntoarce la altarul de slujire cât de curând.

Rugăciunea liturgică, de obște, unde Hristos Însuși vine, Se jertfește, acolo unde frații sunt adunați împreună în comuniune euharistică, așadar rugăciunea făcută cu stăruință și nădejde în mila Sa, îi este bineplăcută lui Dumnezeu. Sau, așa cum i-a fost descoperit Sfintei Iuliana din Rusia (trăitoare din veacul al XVII-lea): „Lui Dumnezeu îi este scumpă rugăciunea de acasă, însă și mai scumpă îi este rugăciunea din biserică”.

+Părintele Episcop Macarie al Episcopiei Europei de Nord

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.