Un grup de ierarhi, preoţi şi teologi din Scandinavia vor vizita Patriarhia Română

with Niciun comentariu

La Institutul de Studii Ortodoxe din Stockholm, a avut loc marţi, 11 octombrie, o întrunire la care au participat și Preasfinţitul Macarie, Episcopul românilor ortodocşi din Europa de Nord și Preasfinţitul Dositei, Episcopul sârbilor ortodocşi din Scandinavia și Marea Britanie. Cei doi ierarhi s-au întâlnit în vederea organizării unui pelerinaj în Patriarhia Română, în perioada 31 octombrie – 4 noiembrie. Grupul de clerici și teologi ortodocși, care va vizita Patriarhia Română, va fi condus de cei doi episcopi. La această vizită va participa și episcopul copt Abakir din Stockholm.

„În fiecare an, Institutul de Studii Ortodoxe din Stockholm organizează o vizită la Bisericile Ortodoxe Autocefale, având ca obiectiv înţelegerea în concret a vieţii Bisericii Ortodoxe şi a modului în care aceasta îşi desfăşoară misiunea. Până acum au fost vizitate Patriarhia Antiohiei, Patriarhia Ierusalimului, Patriarhia Serbiei și Patriarhia Moscovei. Anul acesta, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, vom organiza în perioada 31 octombrie și 4 noiembrie un pelerinaj în Patriarhia Română, în Arhiepiscopia Bucureștilor, în Arhiepiscopia Iașilor și în Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, pentru a înțelege modul în care Biserica Ortodoxă Română își desfășoară misiunea în societatea contemporană, prin instituțiile implicate în misiunea Bisericii și prin sfintele noastre mănăstiri”, a declarat pentru „Ziarul Lumina” Preasfinţitul Episcop Macarie.

Institutul de Studii Ortodoxe din Stockholm are un curs de un an de introducere în teologia ortodoxă în care se studiază Părinții Bisericii dar și limbile clasice şi muzica bisericească. Institutul deţine o Editură independentă, Anastasis Media, ultimele publicaţii fiind: „Misterul Credinţei”, semnată de Mitropolitul Ilarion (Alfeyev), şi „Ochiul Luminos”, scrisă de profesorul Sebastian Brock. Momentan este în pregătire publicarea în suedeză a cărții Preafericitului Părinte Patriarh Daniel: „La Joie de la Fidelité.”

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.