Trebuie să comunicăm adevărul și binele, spune Episcopul Macarie la 11 ani de Basilica

with Niciun comentariu

Cu prilejul împlinirii a 11 ani de activitate a Agenţiei de ştiri Basilica, Episcopul Macarie al Europei de Nord a transmis redacţiei un mesaj de felicitare.

Ierarhul a subliniat „sarcină dificilă, dar necesară și binecuvântată” pe care Agenţia de ştiri Basilica o poartă, şi anume de a „crea un mediu alternativ în mass media contemporană” care „pare ca se reduce tot mai mult la funcția de amplificator al patimilor, minciunilor, răului și răstălmăcirilor”.

Agenția de ştiri Basilica are vocația de a deveni o autentică alternativă 

Scriam cu prilejul unei alte aniversări a Agenției Basilica: „într-o lume tot mai asaltată de prefabricate ale gândirii secularizate, de știri false și de incitări emoționale cinice, Agenția Basilica este o oază de comunicare decentă, adecvată și adevărată. Trăim vremuri în care misiunea prin noile media este o mare provocare pentru Biserică.”

Timpul nu foarte îndelung scurs de atunci a întărit și confirmat cele constatate. Mass media, fie cea „tradițională”, fie cea „nouă”, virtuală, pare ca se reduce, pe de o parte, tot mai mult la funcția de amplificator al patimilor, minciunilor, răului și răstălmăcirilor, iar pe de alta, își dezvoltă exponențial panoplia de instrumente tot mai fine și subtile de manipulare afectivă și cognitivă. Glasul firav al adevărului abia se mai strecoară, abia se mai face auzit prin atâtea mii de imagini, sunete și cuvinte aruncate în văzduhul minții noastre.

Așadar, devine o datorie pentru noi, creștinii, să căutăm să facem o diferență reală, nu doar prin conținutul a ceea ce comunicăm, ci și prin stilul, forma pe care o folosim, astfel încât să oferim, în acest context mediatic, o reală alternativă. Noi știm că „pentru orice cuvânt deşert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteală în ziua judecăţii” (Matei 12, 36). Prețuind fiecare prilej de a comunica, îl vom folosi pentru transmiterea „binelui de știu”, a „cuvântului adevărului” și a „cuvintelor de folos”. Trebuie să comunicăm adevărul și binele în mod adevărat și cu mijloace bune, corecte.

Apreciez și felicit Basilica, la aniversarea a 11 ani de existență, pentru că face parte dintr-un efort conștient de a marca această diferență, de a crea un mediu alternativ în mass media contemporană. Este o sarcină dificilă, dar necesară și binecuvântată. Mă rog Bunului Dumnezeu să binecuvânteze pe lucrătorii Agenției Basilica și să le sporească tot lucrul cel bun!

Foto credit: Episcopia Maramureşului şi Sătmarului

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.