“Tradiţie şi identitate românească”. Expoziţie de icoane şi lansare de carte la Århus în Danemarca

with Niciun comentariu

Sub patronajul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, a Parohiei Ortodoxe Române “Izvorul Tămăduirii şi Sfintele Cuvioase Parascheva, Teodora de la Sihla  şi Ana de Novgorod ” şi a Parohiei Romano-Catolice din oraşul Århus, ieri, 23 aprilie, la Galeriile de artă ale bisericii catolice din Århus, a avut loc vernisajul expoziţiei de icoane bizantine româneşti, pe lemn şi pe sticlă, cu tema Tradiţie şi identitate românească. Icoanele sunt realizate de talentatele artiste din Cluj-Napoca, Simona Teodora Roşca şi Cornelia Giurgiuman. În cadrul acestei manifestări duhovniceştia fost lansat şi romanul “Kyrie Lex”, al cunoscutei scriitoare clujene Flavia Teoc.

La eveniment a fost prezent şi Preasfinţitul Părinte Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, care a vorbit participanţilor despre semnificaţiile teologice ale icoanei. În cele din urmă, a prezentat cartea Flaviei Teoc, un roman-palimpsest despre celebra bătălie de pe dealurile Transilvaniei, de la Cserhalom, din anul 1068, dintre pecenegi, cumani şi unguri. În filele acestei cărţi se regăsesc şi varangii, vikingii nordici, ajunşi în acele vremuri de la Constantinopol şi în ţinuturile transilvane, printre românii care-şi cultivau cu pietate dubla lor moştenire: limba latină şi credinţa ortodoxă

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.