Tabăra tinerelor familii din Episcopia Europei de Nord, 2-4 septembrie 2022, Rødovre-Copenhaga

with Niciun comentariu

După o pauză involuntară cauzată de pandemia de coronavirus, în Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord s-a reluat în acest an un eveniment mult așteptat: „Tabăra tinerelor familii”. Ajuns la a patra ediție, evenimentul organizat în colaborare cu filialele parohiale ale Centrului pentru tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” (CTSM) a avut loc în perioada 2-4 septembrie 2022 în Rødovre-Copenhaga, Regatul Danemarcei.

Tematica aleasă pentru tabără s-a aflat în strânsă legătură cu tematica „Anului omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului”.Acesta a constituit firul roșu al slujbelor, activităților și catehezelor ce au avut loc pe parcursul celor trei zile. Locația propusă de către Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi a fost una inedită – municipalitatea Rødovre aflându-se în zona metropolitană, la doar câțiva kilometri de capitala daneză, beneficiind atât de facilitățile necesare desfășurării unui eveniment de o asemenea amploare cât și de un cadru natural de o frumusețe răpitoare.

Astfel, tabăra a debutat vineri, 2 septembrie, cu sosirea și cazarea participanților din întreaga Scandinavie apoi cu rugăciunile de seară și cuvântul de bun-venit, fiind apoi prezentat programul bogat al zilelor următoare.

În dimineaţa zilei de sâmbătă, 3 septembrie, Preasfințitul Macarie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi a oficiat Sfânta Liturghie în aer liber, pe podiumul special amenajat cu acest prilej, adresând apoi un cuvânt în mod special tinerilor prezenți, pe care i-a îndemnat să înceapă cu rugăciune orice demers din viața lor, aceasta fiind cea mai importantă și mai durabilă temelie pentru orice acțiune pe care noi creștinii dorim să o întreprindem. Fiind sâmbătă, după slujba Parastasului pentru cei adormiţi, toți participanții la tabără au participat apoi la o agapă frăţească în sala de mese a centrului de recreere DCU Absalon.

A urmat apoi o serie de ateliere și activități specifice fiecărei grupe de vârstă. De exemplu, coordonatoarele prezbiterele Mihaela Marc, Ana Gherasim și Florentina Iosif au pregătit pentru grupa preșcolarilor câteva planșe tematice de colorat, iar în cadrul jocului„Găsește comoara”, copilașilor care au găsit bunătățile ascunse în tărâmul de poveste al parcului din incinta campusului li s-a explicat, pe înțelesul lor, intensitatea bucuriei unui creștin care îl descoperă pe Dumnezeu în rugăciune.

Micuții împreună cu părinții lor au apreciat foarte mult și cateheza-scenetă intitulată „Spovedania – Taina Împăcării” în care au văzut prin exemple practice cât de greu este să Îl mai „vezi” pe Dumnezeu după ce ai păcătuit și ai ochiii sufletului acoperiți de negura păcatelor dar și efectul vindicativ al Spovedaniei, chiar dacă dezlipirea bilețelelor pe care erau scrise păcatele a creat voluntarului o senzație inițială de discomfort.

Preotul Andrei-Ovidiu Sofa, alături de prezbiterele Laura Hornicar, Adnana Constantin și Ramona Mureșan – coordonatoare ale filialelor CTSM din Regatele Danemarcei și Suediei – au pregătit pentru grupa școlarilor un traseu prin crângul din jurul centrului de recreere, traseu presărat cu peste patruzeci de provocări și întrebări din Sfânta Scriptură și slujbele Bisericii. A câștigat echipa ce a reușit să răspundă corect la cât mai multe provocări, în timpul cel mai scurt. Părintele Episcop Macarie a răspuns apoi cu bucurie întrebărilor copiilor, participând și la cateheza despre rugăciune începută și ilustrată practic după Sfânta Liturghie.

Adolescenții și tinerii, a treia grupă de vârstă, au fost coordonați pe parcursul zilei de către preoții Octavian-Horațiu Mureșan din Helsingborg – Regatul Suediei, Mihai MariusHornicar din Roskilde – Regatul Danemarcei și Simeon Ioan Buta din România, parohul bisericii din localitatea natală a Preasfințitului Macarie, Spermezeu, jud. Bistrița -Năsăud. Debutând cu o serie de jocuri pedagogice dinamice și distractive menite să „spargă gheața” comunicării între participanți, activitățile au continuat cu cateheze interactive susținute de cei trei slujitori și de o sesiune de întrebări și răspunsuri în cadrul căreia Preasfințitul Macarie a explicat celor prezenți elementele constitutive ale Liturghiei ortodoxe și legăturadintre rugăciunea personală și cea comunitară. Foarte apreciat a fost și atelierul intitulat „More than one story”, în cadrul căruia particpanții au învățat cât de important este să îi ascultăm pe ceilalți și să învățăm că fiecare om este mult mai mult decât reușim noi să percepem dintr-o scurtă întâlnire cu el sau cu ea.

Duminică, 4 septembrie, o zi exemplară de toamnă în care vremea frumoasă a potențat buna-dispoziție și dorința de comuniune a celor de față, participanții la Sfânta Liturghie Arhierească au avut ocazia să asculte cuvântul de învățătură al episcopului Macarie, care a vorbit despre tânărul bogat din Evanghelia după Matei (19, 16-26). Răspunsurile la strană au fost oferite de corul „Sfântul Apostol Andrei” din Copenhaga, sub îndrumarea prezbiterei Sînziana Sofa și a Crinei Mihalciuc.

După Liturghie a fost desfășurat Tricolorul Românesc cu intonarea Imnului de Stat „Deșteaptă-te române!”, oferirea darurilor celor mici de către ierarh apoi s-a organizat agapa creștină cu împărtășirea impresiilor de final, iar cei prezenți în frunte cu ambasadorul României la Copenhaga, Alexandru-Mihai Grădinar, au apreciat diplomele de participare dar mai ales clipele de calitate petrecute împreună, conturând și ideile generale ce vor sta la baza ediției din anul 2023 a „Taberei tinerelor familii din Episcopia Ortodoxă Române a Europei de Nord”

Text: Pr. Octavian-Horațiu Mureșan

Video Trinitas TV:

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.