Statul suedez a recunoscut Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord

with Niciun comentariu

După trei ani de eforturi susţinute în demersurile de reorganizare canonică şi juridică, utilitatea publică şi rolul pozitiv pe care îl are, în societatea suedeză, Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord au fost recunoscute oficial de Statul suedez.

Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord a încheiat, la sfârşitul anului 2010, procedura administrativă de recunoaştere de către Guvernul Suediei, obţinând personalitatea juridică specifică entităţilor religioase, sub numărul de înregistrare 252004-3593, cu titulatura în suedeză: ‘Rumänska Ortodoxa Stiftet för Norra Europa’. Actul de recunoaştere a Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord este încununarea procesului de reorganizare canonică şi juridică a misiunii Bisericii Ortodoxe Române în partea de nord a Europei. Astfel, se finalizează ultima etapă a procedurii de recunoaştere juridică prevăzută în actuala legislaţie suedeză referitoare la libertatea religioasă şi regimul cultelor.

După întronizarea Preasfinţitului Episcop Macarie la Stockholm, în data de 6 iulie 2008, acesta a întreprins acţiunile necesare pentru recunoaşterea de către Statul suedez a Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord. Prin încheierea acestei proceduri, Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord este recunoscută ca având o organizare statornică şi o activitate benefică pentru societate.

‘În perioada următoare, vom întreprinde demersurile necesare pentru ca misiunea noastră în Suedia să fructifice avantajele ce decurg din recunoaşterea organizării centrale. Subvenţiile care pot fi primite de la Statul suedez, deşi sunt mai mult simbolice, îşi aduc partea de contribuţie la o mai bună organizare. Recunoaşterea utilităţii publice şi a rolului pozitiv în societate va favoriza iniţierea unor proiecte comune cu autorităţile publice şi cu celelalte comunităţi creştine din Suedia. Îl rugăm pe Bunul Dumnezeu să binecuvânteze această nouă etapă şi să întărească lucrarea noastră spre rodnică mărturie’, a declarat pentru ‘Ziarul Lumina’, Preasfinţitul Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord.

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a luat act de finalizarea procesului legal de acordare a personalităţii juridice specifice entităţilor religioase, în şedinţa de lucru din zilele de 16 – 17 februarie 2011.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.