Sofia Vicoveanca ne va colinda la Stockholm 

with Niciun comentariu

Interpreta de muzică populară din Bucovina, Sofia Vicoveanca, va susține două concerte la Stockholm cu ocazia sărbătorilor de iarnă. Interpreta este invitată de Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord, pe 6 decembrie 2022, de sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae, unde va avea loc, la ora 10.00, Liturghia Arhierească săvârșită de către PS Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Europei de Nord, urmată de colinde cântate în Paraclisul Centrului Episcopal (Hässlingbyvägen 7 137 95 Haninge – Stockholm). Al doilea eveniment, programat pe 7 decembrie 2022, se va desfășura la Ambasada României în Regatul Suediei, accesul făcându-se pe bază de invitaţie.

Sofia  Vicoveanca se remarcă prin glasul aparte, prin caracterul puternic în afirmarea valorilor tradiționale românești, prin portul popular din zona Bucovinei, fiind o reprezentantă de frunte a folclorului românesc, cu o carieră de peste șase decenii. „E o bucurie să revin în Suedia la invitația Preasfințitului Episcop Macarie, a Institutului Cultural Român din Stockholm și a Ambasadei României în Regatul Suediei. Am ales pentru românii de aici, pe sprânceană, cântece de jale, de veselie și colinde, bocete, balade ca să primim sărbătorile așa cum se cuvine, cu suflet românesc, oriunde ne-am afla în lume. Pe 1 octombrie, am împlinit 63 de ani de cântec pe scenă. La Stockholm, colindele mele din Bucovina vor răsuna în spațiul nordic și voi recita și câteva din poeziile mele”, mărturisește artista.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.