Slujiri arhierești în Regatele Norvegiei și Suediei

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Episcopiei Europei de Nord s-a aflat în aceste zile în slujire misionară la păstoriții săi din Regatele Norvegiei și Suediei, urmând ca în Duminica Floriilor și de Sfintele Paști să liturghisească în Regatul Danemarcei.

Sâmbătă, 20 aprilie 2024, ierarhul a slujit în fiordul norvegian Haugesund iar în duminica a V-a din Postul Mare, 21 aprilie, la „Poarta Fiordurilor”, în Bergen, adunând la slujbe, în lăcașurile românești proprii, atât pe compatrioți, cât și pe dreptmăritorii creștini norvegieni și de alte naționalități, fiind încurajați și copiii cu părinții și îndrumătorii lor în activitățile din cadrul școlilor parohiale.

Marți, 23 aprilie 2024, de sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Preasfințitul Macarie a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Stockholm, cu prilejul hramului celei mai vechi parohii din Scandinavia și a conferit Preotului Răzvan Ionescu de la Paris, (nepotul Părintelui Profesor Alexandru Ciurea), Ordinul Episcopal „Crucea Nordului”, inaugurând și expoziția de icoane pe sticlă, realizate de copiii Școlii parohiale.

A doua zi, miercuri 24 aprilie 2024, la prăznuirea Sfinților Ierarhi Mărturisitori din Transilvania, Părintele Episcop Macarie a slujit în Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din capitala suedeză, unde se cinstește Icoana Preasfintei Născătoare de Dumnezeu „Întru Naștere Fecioria ai păzit”.

+6

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.