Slujba hramului Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Stockholm, 23.04.2010

with Niciun comentariu

Vineri, 23 aprilie 2010, de sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruinţă, Preasfinţitul Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie în Parohia Ortodoxă Română Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Stockholm, cu prilejul hramului. Din soborul de preoţi au făcut parte Părintele Paroh Teodor Doroftei, Părintele Dumitru Stănei şi Părintele Vladimir Aleksandrov de la Parohia Ortodoxă Rusă din Stockholm.

În cuvântul de învăţătură Preasfinţitul Macarie s-a referit la jertfa şi pilda vieţii Sfântului Mucenic Gheorghe şi la prezenţa acestui mare martir al creştinătăţii în iconografia ortodoxă. După slujbă, comunitatea parohială a organizat o agapă frăţească.

Parohia Ortodoxă Română Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Stockholm este prima parohie ortodoxă română din Peninsula Scandinavă, înfiinţată în anul 1971, prin purtarea de grijă a vrednicului de pomenire Patriarh Iustinian Marina, de Părintele Profesor Alexandru Ciurea împreună cu credincioşii ortodocşi români din capitala Suediei.

Imagini de la acest eveniment puteti gasi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.