Simpozion la Oslo dedicat Centenarului Unirii. Participă Președintele Academiei Române precum și istorici și cercetători științifici din România și Țările Scandinave

with Niciun comentariu

Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord organizează la Oslo, în zilele de 1 și 2 mai 2018, Simpozionul cu tema: „Centenarul Marii Uniri. Locul românilor în Europa”, activitate care se regăsește în cadrul manifestărilor organizate cu prilejul aniversării a zece ani de la înființatarea Episcopiei din Europa de Nord, dar și a manifestărilor tematice organizate în Patriarhia Română cu prilejul „Anului Omagial al unității de credință și de neam și Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918”. La această manifestare cultural-științifică sunt invitați Academicianul Ioan-Aurel Pop, Președintele Academiei Române și Rectorul Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj, Excelența Sa Adrian-Gabriel Davidoiu, Ambasadorul României în Regatul Norvegiei, precum și o serie de profesori, istorici și cercetători științifici din România și Țările Scandinave.

 

Prima sesiune de comunicări va debuta marți, 1 mai 2018, ora 15.00, în sala bisericii parohiale românești din Oslo (Holgerlystveien 22) cu mesajul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și cuvântul de deschidere al Preasfințitului Părinte Episcop Macarie, urmând apoi ca cei prezenți să puncteze implicarea Bisericii Ortodoxe Române în evenimentul Unirii de la 1918 și rolul Bisericii în formarea și menținerea conștiinței naționale.

 

Miercuri, 2 mai, în a doua sesiune de comunicări va fi contextualizat, național și internațional, marele eveniment din istoria României, fiind puse în discuție, sub diferite aspecte, ecourile lui în presa scandinavă și apoi evidențiate personalitățile ce au avut o contribuție decisivă la înfăptuirea acestui deziderat național.

 

Mai multe detalii și programul complet al manifestărilor aici: Program Simpozion Oslo 2018 (Română/English)

 

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.