Sfântul Cuvios Nicodim de la Tismana, sărbătorit la Copenhaga

with Niciun comentariu

Parohia Ortodoxa Copenhaga

Luni, 26 decembrie 2011, de sărbătoarea Sfântului Cuvios Nicodim cel Sfințit de la Tismana, Preasfințitul Episcop Macarie al Europei de Nord a săvârșit Sfânta Liturghie, cu prilejul hramului, în Parohia Ortodoxă Română „Sfinții Cuvioși Grigorie Decapolitul și Nicodim cel Sfințit de la Tismana” din orașul Copenhaga, Danemarca.

Preasfințitul Episcop Macarie a spus: „Așa cum păstorii de odinioară care privegheau în câmpul Betleemului au fost chemați de îngeri să-l preaslăvească pe Hristos Pruncul, făcându-i bucurie Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, memoria vie a tuturor celor petrecute atunci, așa și astăzi credincioșii noștri au fost chemați de Maica Domnului, al cărei Sobor îl sărbătorim astăzi și de Sfântul Cuvios Nicodim de la Tismana, să participe la ospățul Vieții în Betleemul bisericii. Comunitatea noastră parohială din Copenhaga este constituită din foarte mulți tineri care studiază sau lucrează în capitala Danemarcei, filiala tinerilor de la Copenhaga fiind una dintre cele mai dinamice filiale ale Centrului de tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord. În vara acestui an, Milostivul Dumnezeu  ne-a ajutat să organizăm întâlnirea cu tinerii noștri din țările scandinave, chiar la Mănăstirea Tismana, ctitoria Sfântului Cuvios Nicodim, cu tema:  „Familia creștină, bucuria firească a vieții în Hristos”, iar anul viitor, la începutul lunii mai, vom organiza aici, în nordul Danemarcei, unde avem foarte mulți tineri, întâlnirea generală a tinerilor români din Europa de Nord, cu tema: „Tinerețea care alină. Grija tinerilor fața de cei aflați în suferință”, anul 2012 fiind proclamat de Sfântul Sinod, la inițiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, „Anul omagial al Sfântului Maslu și al îngrijirii bolnavilor.”

Imagini de la acest eveniment puteți găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.