Praznicul Înălțării Domnului în Suedia și Danemarca

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord a vizitat miercuri, 24 mai 2017, în ajunul Sărbătorii Înălțării Domnului, comunitatea ortodoxă română din orașul suedez Helsingborg, unde a oficiat Taina Sfântului Maslu și rugăciuni pentru cei bolnavi. În cuvântul rostit la finalul slujbei, Părintele Episcop le-a vorbit celor prezenți despre modul în care harul lui Dumnezeu vindecă, restaurează și reîntregește puterile noastre fizice și sufletești în Sfintele Taine.

“Uneori ni se pare că ajutorul pe care îl cerem Domnului întârzie să se manifeste sau este insuficient în situația în care ne aflăm. Dar adesea Dumnezeu ne împărtășește harul său dându-ne puterea să ne ridicăm mereu.”

Joi, 25 mai 2017, de Praznicul Înălțării Domnului ierarhul a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în parohia ortodoxă română din capitala regatului danez, Copenhaga, alături de un sobor de preoți și diaconi. În cadrul Sfintei Liturghii, un tânăr de origine italiană a fost primit deplin în Biserica lui Hristos prin Taina Sfântului Botez. La finalul Sfintei Liturghii, eroii neamului au fost pomeniți în cadrul slujbei parastasului.

Părintele Episcop Macarie a vizitat de Praznicul Înălțării Domnului penitenciarul de maximă securitate „Vestre Faengsel” din Copenhaga, clădire istorică datând din a doua jumătate a secolului al XIX-lea. Deținuții prezenți în biserica închisorii au primit cu bucurie cuvintele de încurajare ale Preasfințitului Macarie, cărți de folos duhovnicesc și iconițe.

 

 

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.