Sărbătorirea Sfintei Cuvioase Parascheva în parohia ortodoxă română din orașul Århus, Danemarca, 16-17 octombre 2010

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord a participat sâmbătă, 16 octombrie și duminică, 17 octombrie 2010 la manifestările de sărbătorire a Sfintei Cuvioase Parascheva în parohia ortodoxă română din orașul Århus, Danemarca, care o are ca ocrotitoare dimpreună cu Sfintele Cuvioase Teodora de la Sihla și Ana de Novgorod.

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie, împreună cu un sobor de preoți, a săvârșit sâmbătă, 16 octombrie 2010 Slujba Vecerniei, iar duminică, 17 octombrie 2010,  Dumnezeiasca Liturghie, urmată de lansarea publicației „Cruce și Înviere” a parohiei din Århus, ajunsă la cel de-al treilea număr.

Sâmbătă seara, după Slujba Vecerniei, Preasfințitul Macarie a susținut conferința cu tema: „Trăirea credinței și problemele actuale ale creștinilor” și a purtat un dialog cu tinerii și credincioșii prezenți. Evenimentul a fost organizat de Centrul de tineret Sfântul Ștefan cel Mare, filialele Århus și Herning, și se înscrie în cadrul manifestărilor duhovniceşti și pastorale dedicate Anului omagial al Crezului Ortodox și Autocefaliei românești în Patriarhia Română.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.