Rugăciunea pentru povățuire a Sfântului Siluan Athonitul, rostită de către PS Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Europei de Nord în biserica parohială din Växjö, Suedia, după Liturghia de hram, La Praznicul Înălțării Sfintei Cruci, 14 septembrie 2019

with Niciun comentariu

Doamne, îndreptează-ne pe noi, precum o maică gingașă îndreptează pe pruncii săi cei mici. Dă fiecărui suflet a cunoaște bucuria venirii Tale și puterea ajutorului Tău. Dă răcorire îndureratelor suflete ale norodului Tău și pe toți ne învață în Duhul Sfânt a Te cunoaște. Strâmtorat este sufletul omului pe pământ, Doamne, și mintea nu se poate întări întru Tine, căci Te știe pe Tine și a Ta bunătate. Mintea noastră este întunecată de pământeștile griji și nu putem înțelege plinătatea iubirii Tale. Tu pe noi ne luminează. Milosârdiei Tale toate îi sunt cu putință. Tu ai zis în Sfânta Evanghelie că morții vor auzi glasul lui Dumnezeu și vor învia; fă acum ca sufletele noastre ce sunt ca moarte să audă glasul Tău și să învieze întru bucurie. Spune, Doamne, lumii: „Iartă-se tuturor păcatele”, și se vor ierta. Sfințește-ne pe noi, Doamne, și toți sfințiți vor fi în Duhul Tău și Te vor slăvi pe pământ toate popoarele Tale și voia Ta va fi pe pământ precum în cer, căci Ție toate cu putință sunt. Amin.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.