Daruri de Crăciun din Episcopia Europei de Nord pentru copilașii nevoiași din România

with Niciun comentariu

Efectul campaniei umanitare „GHETUȚE DIN SCANDINAVIA PENTRU COPIII DIN ROMÂNIA”, desfășurată la nivelul întregii Episcopii Ortodoxe Române a Europei de Nord la începutul lunii decembrie a fost unul deosebit.
Ecourile acestui proiect la care au participat cu mărinimie sute de credincioși din parohiile eparhiei noastre s-au făcut auzite până în aceste zile, când ultimul transport cu daruri a ajuns la copiii din zonele defavorizate ale județului Vaslui. Prin strădania Preasfințitului Părinte Episcop Macarie și a voluntarilor Centrului pentru tineret „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare” al Episcopiei Europei de Nord (CTSM), filiala Stockholm, coordonați de Ioana și Florin Lache, circa 200 de colete cu încălțăminte și alte daruri de sărbători au ajuns în nord estul României.
Totodată, bursele sociale pentru copiii din Copșa Mică au ajuns la timp la benificiari acum în pragul sărbătorii Nașterii Domnului. Cum știți, în Episcopia noastră se derulează și proiectul filantropic „BURSE SOCIALE PENTRU COPIII SĂRACI DIN ROMÂNIA” ce presupune susținerea lunară a 100 de copii din zonele defavorizate Copșa Mică, Valea Viilor și Mediaș, care primesc bonuri filantropice prin intermediul parohiilor ortodoxe din localitate.
Părintele Petru Acatrinei, coordonatorul local al proiectului, a întâmpinat cu mult entuziasm ajutorul trimis din Scandinavia și acum de Crăciun pentru copilașii din zonă, mulțămindu-ne călduros.
Cei care doresc să se înscrie ca sponsori în acest program social al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, au posibilitatea să acceseze linkul dedicat acestui proiect:

Link https://episcopiascandinavia.se/burse-lunare-pentru-copii-saraci/

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.