Rugăciune la vreme de molimă alcătuită de către PS Episcop Macarie al Europei de Nord

with Niciun comentariu

Doamne, nedumeriți și fără de glas ne aflăm în fața acestei încercări abătute asupra noastră.

Luminează întunericul nostru, depărtează gândurile cele de îndoială şi de frică, întărește-ne pentru a ne putea duce crucea și arată-ne nouă izbăvirea din primejdie. Primește-ne înapoi la Sfântul Tău Jertfelnic, ca să ne putem hrăni cu Sfântul Tău Trup și Scumpul Tău Sânge, pentru adăugirea harului şi a vieţii.

Primește-ne pe noi întru pocăinţă, primind mărturisirea noastră și dându-ne iertare de păcate și greşeli. Nu ne părăsi, Tu, Cel Care nu ai părăsit pe Adam în iad. Nu ne întoarce fața, Tu, Cel Care fața Ţi-ai dăruit prigonitorilor Tăi care Ţi-au acoperit-o cu scuipări şi palme. Nu ne lipsi de Tine, Tu, Cel Care în mijlocul ucenicilor Tăi înfricoșați Te-ai arătat după Inviere, pentru a adeveri credinţa şi dragostea lor în Tine. Așa, Doamne, primește această smerită cerere și ne izbăvește de ispite și ne scoate din necazuri și strâmtorări, pentru rugăciunile Preasfintei Maicii Tale, ale Inaintemergătorului şi Botezătorului Tău loan, Dascălul pocăinţei, și ale tuturor sfinților Tăi. Amin.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.