Rugăciune către Sfântul Cuvios Mucenic Efrem cel Nou, pentru cei bolnavi, rostită de către PS Părinte Episcop Macarie Drăgoi înaintea icoanei Maicii Domnului Vindecătoarea din biserica românească „Sfântul Cuvios Efrem cel Nou și Sfânta Muceniță Irina” din Agerbæk-Esbjerg, Danemarca, 24 octombrie 2019

with Niciun comentariu

Rugăciune către Sfântul Cuvios Mucenic Efrem cel Nou, pentru cel bolnav

Sfinte Efrem, Mare Mucenic al lui Hristos, ascultă acum puțina noastră rugăciune pentru cel încercat de boală, robul lui Dumnezeu (N). Venim la tine ca la un doctor ceresc, crezând că vei primi cererea noastră și vei ușura suferințele lui. Ai spus că ai leacuri pentru toate felurile de boli și pentru aceasta nădăjduim că iubirea ta de oameni nu s‑a împuținat. Cine poate spune mulțimea minunilor tale? Cine știe câți suferinzi au aflat izbăvire prin rugăciunile tale? Ajută‑l, Sfinte Efrem, ajută‑l! Roagă‑te lui Hristos Dumnezeu pentru (N) și, dacă îi este de folos să fie tămăduit degrabă, fă să se întâmple aceasta spre slava lui Dumnezeu. Iar dacă îi este mai de folos să ducă mai departe crucea bolii, ajută‑l să rabde fără să cârtească, ca să primească luminoasa cunună a răbdării. Da, Sfinte Mucenice Efrem, tu ai răbdat suferințe de nedescris, iar viața noastră este plină de desfătări. Dar, chiar dacă suntem păcătoși și întinați prin tot felul de patimi, îndrăznim a ne ruga ție. Căci nu pentru noi ne rugăm ție, sfinte, ci pentru bolnavul acesta pe care suferințele l‑au îngenuncheat. Fii lui păzitor, povățuitor, ocrotitor și tămăduitor, ca, mulțumindu-ți cu inimă smerită, să Îl slăvească pe Dumnezeul Care te‑a acoperit cu harul Său, arătându‑te mare făcător de minuni, în vecii vecilor. Amin.

Notă:

Sfântul Cuvios Mucenic Efrem cel Nou (sec. XV) este sărbătorit pe 5 mai. Moaștele sale se cinstesc în biserica Mănăstirii Nea Makri, în Grecia. Fragmente din moaștele sale se păstrează în mai multe biserici, inclusiv în București la Mănăstirea Radu-Vodă.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.