Preasfințitul Episcop Macarie al Europei de Nord în mijlocul românilor din Jönköping, Suedia

with Niciun comentariu

Zi de hram a fost sâmbătă, 1 octombrie 2011, de sărbătoarea Acoperământul Maicii Domnului, şi în parohia românească din Jönköping, Suedia. Slujba Sfintei Liturghii a fost săvârşită de Preasfinţitul Macarie, Episcopul Europei de Nord. Sărbătoarea a fost încununată de ruga bănățeană, prin portul, dansul și datinile străbune ale copiilor, tinerilor și adulților din comunitatea parohială din Jönköping .

„Parohia Acoperământul Maicii Domnului din Jönköping este constituită în mare parte din credincioşii români din Banatul Sârbesc, stabiliți în Suedia începând cu anii 60, care îşi cultivă cu statornicie și demnitate identitatea românească și credința lor ortodoxă pe aceste meleaguri umbroase ale Europei de Nord. Cu prilejul hramului, în fiecare an, se organizează, la Jönköping, Ruga bănăţeană, manifestare de suflet care a dat o dimensiune frumoasă și prăznuirii de anul acesta”,a precizat Preasfinţitul Macarie, Episcopul Europei de Nord, la radio Trinitas.

Duminică 2 octombrie 2011, Preasfințitul Episcop Macarie a săvârșit Sfânta Liturghie în Parohia Ortodoxă Română Adormirea Maicii Domnului din Stockholm. Cu acest prilej s-a sărbătorit împlinirea a 25 de ani de la înființarea acestei parohii din capital Suediei, păstorită de preotul Gheorghe Borca. În parohie se va înălța și o biserică de lemn în stil maramureșan, piatra de temelie fiind pusă în anul 2009 de către IPS Mitropolit Laurențiu al Ardealului și PS Episcop Macarie al Europei de Nord.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.