PS Părinte Episcop Macarie:”Dragostea pentru Biserică, pentru țară și pentru tradițiile părinților noștri este cea care ne dă rădăcini puternice”

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord se află în aceste zile în România, unde desfășoară numeroase activități cu și pentru tineri. Astfel, vineri, 19 iulie, Preasfintitul Macarie s-a aflat în mijlocul tinerilor de la tabăra internațională organizată de Mănăstirea Oașa. Episcopul diasporei scandinave a întreținut cu tinerii un dialog despre provocarea de a fi tânăr creștin în actuala societate de consum.

În zilele următoare, ierarhul s-a aflat în Maramureș, unde a cununat, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Iustin, două perechi de tineri din diaspora română din Goteborg, Suedia, care au ținut să se căsătorească în ținuturile lor natale. Astfel, sâmbătă, 20 iulie, la Botiza, în biserica Tuturor Sfinților, Părintele Episcop Macarie a cununat doi tineri ai parohiei românești din Goteborg, într-un frumos cadru tradițional maramureșean. Duminică, 21 iulie, la Satu-Mare, după Sfânta Liturghie din biserica Sfinții Apostoli Petru și Pavel, ierarhul român a cununat alți doi tineri din aceeași comunitate euharistică din orașul suedez. Mirii și nuntașii au ales să participe la slujba cununiei cu straie tradiționale.

Episcopul român a apreciat dragostea de țară și de tradiție a celor patru tineri. „Este o mare bucurie pentru mine, ca episcop al Europei de Nord, să cunun tineri români din diaspora scandinavă în ținuturile lor natale maramureșene și sătmărene. Binecuvântată dorință au avut și bun exemplu de urmat au dat! Dragostea pentru Biserică, pentru țară, pentru tradițiile părinților noștri este cea care ne dă rădăcini puternice, cea care dă un fundament trainic familiilor românilor din diaspora. Să dorim acestor tineri case clădite pe piatra cea tare a credinței!” a spus ierarhul.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.