Episcopul Macarie despre acumularea bogăţiilor materiale: cu discernământ şi cu gândul la aproapele (preluare basilica.ro)

with Niciun comentariu

Episcopul Macarie a explicat duminică în orașul suedez Helsingborg, în ce condiţii ar trebui să aibă loc acumularea bogăţiilor materiale.

„Dacă putem să adunăm cele materiale, să le adunăm cu multă măsură, cu mult discernământ şi să ne gândim şi la cei de lângă noi, cei care sunt în suferinţă şi au nevoie de bruma noastră de milostenie”, a spus Episcopul Europei de Nord.

Ierarhul a făcut referire în predica de la Sfânta Liturghie la greşeala pe care a făcut-o bogatul din parabola citită duminică.

„Bogatul căruia i-a rodit ţarina nu doar că L-a exclus pe Dumnezeu din viaţa şi planurile sale, ci s-a substituit lui Dumnezeu, proniatorului şi creatorului nostru. S-a considerat el însuşi Dumnezeu în propria sa viaţă”.

Episcopul Macarie a atras atenţia: „Toate sunt perisabile în această lume”.

„Cele adevărate sunt bogăţiile veşnice. Aceasta este adevărata noastră bogăţie. De aceea, contul nostru pe care îl putem deschide şi care îţi cere întotdeauna dobândă este contul de la banca cerului, fiindcă Dumnezeu nu rămâne niciodată dator”.

„Acolo ne adunăm adevăratele noastre bunuri, acolo ne adunăm adevărata noastră bogăţie”, a afirmat Părintele Episcop în Parohia românească din Helsingborg.

Parabola rostită de Mântuitorul Hristos şi consemnată de Sfântul Evanghelist Luca (cap. 12:16-21) se adresează lumii de astăzi.

„Această lume încearcă să demoleze hambarele vechi şi să construiască altele noi, adică să le strice pe cele vechi pentru noile fundamente în care omul este în centru şi nu Dumnezeu”. 


Episcopul Macarie le-a mulţumit celor care au contribuit la Campania „Să îmbrăcăm un copilaș în prag de iarnă”.

„Vă felicit şi vă binecuvintez pe toţi cei care v-aţi alăturat campaniei noastre din această perioadă a Postului Crăciunului de a îmbrăca copiii săraci din România în prag de iarnă”.

„Această milostenie pe care o oferim celor care au mai puţin decât noi rămâne acolo într-un depozit sigur, unde tâlharii nu risipesc şi fură bunurile şi unde rugina nu le strică. Acolo este comoara noastră, acolo trebuie să fie şi inima noastră”.


Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.