PS Părinte Episcop Macarie l-a instalat pe noul preot paroh pentru parohia românească din Insulele Feroe

with Niciun comentariu

PS Părinte Episcop Macarie l-a instalat pe noul preot paroh pentru parohia românească din Insulele Feroe

În aceste zile Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord se află în vizită pastorală la românii din Insulele Feroe. Duminică, 10 martie 2019, ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie în capitala Insulelor Feroe, Torshavn. Cu acest prilej, părintele episcop Macarie l-a hirotesit întru duhovnic și l-a instalat ca preot paroh pe preotul Iulian-Ioan Mîndru. Copilașii prezenți la slujbă s-au împărtășit cu Sfintele Taine și au pimit din partea ierarhului mai multe daruri iar credincioșii prezenți au primit iconițe, cruciulițe și mai multe cărți de folos duhovnicesc.

În cuvântul său de învățătură Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a spus: „Este o mare bucurie și un mare eveniment pentru noi toți să slujim împreună, aici, în aceste locuri îndepărtate unde suntem mult mai puțini decât acasă, dar vă aduc aminte cuvântul Mântuitorului: „Nu te teme turmă mică, pentru că Tatăl vostru a binevoit să vă dea vouă Împărăţia” (Luca 12, 32) Această stare de înstrăinare, de simplitate și de depărtare pe care ne-am asumat-o în diaspora, poate constitui un binecuvântat prilej de a trăi viața în Hristos așa cum era trăită în primele comunități creștine. Acele comunități erau întărite cu legătura dragostei și a unității. Ele formau într-adevăr un singur Trup, cel al Bisericii, fiecare membru al comunității fiind prețuit, respectat, iubit în Hristos. Scopul era mântuirea, adică accesul în Împărăția Cerurilor, în Rai. Viața era, așadar, mai simplă, însă mai fericită. Vă îndemn din toată inima la o astfel de binecuvântată simplitate, singurul nostru scop adevărat fiind mântuirea. Singura noastră comunitate adevărată este aici, în Biserică. Pe toate celelalte le facem și le lucrăm cu conștiința vremelniciei lor. Și pentru că am pomenit de primele comunități creștine, amintesc aici un cuvânt foarte frumos rostit de un creștin la slujba de hirotonire a preotului Iulian ce a avut loc la Iași. „Preasfințite, trimiteți un preot printre delfinii din Insulele Feroe”. Fratele se referea, desigur, la delfinii care sunt o apariție obișnuită în aceste ape ale Atlanticului, dar să știți că delfinul este unul din frumoasele simboluri ale creștinismului primar, închipuindu-l pe Hristos salvarea noastră! Prin faptul că de acum înainte veți avea parte permanent de un preot și de Liturghie, de acum înainte veți putea spune, cu adevărat: „Hristos în mijlocul nostru!”, Mântuitorul finnd nucleul și temelia comunității euharistice!”

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a vizitat mai multe familii la domiciliu, săvârșindu-le Sfeștania și aducându-le mângâiere și încurajare acestor români stabiliți departe de țară.

Insulele Feroe aparțin de Regatul Danemarcei și sunt un grup de insule situate în partea nordică a Oceanului Atlantic, între Scoția, Norvegia și Islanda. În această zonă trăiesc peste 200 de români. 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.