Episcopul MACARIE a făcut un apel pentru sprijinirea lucrării de pictare în mozaic a Catedralei Naționale

with Niciun comentariu

Preasfințitul MACARIE a făcut un apel pentru sprijinirea lucrării de pictare în mozaic a Catedralei Naționale

În apelul său, episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord a subliniat cât este de important pentru românii din Scandinavia să contribuie ca și comunitate pentru pictarea ocrotitorilor lor duhovnicești și a vorbit și despre simbolismul realizării Catedralei Naționale. Redăm, mai jos, mesajul Părintelui Episcop.

Iubiți slujitori ai Altarului și dreptmăritori creștini,

 Într-o lume în care crizele se succed cu o repeziciune năucitoare și într-o societate precum cea românească aflată, din păcate, tot mai mult sub influența unui cumplit duh care dărâmă și sufocă din fașă orice inițiativă constructivă, zidirea Catedralei Naționale din București reprezintă o binecuvântată excepție. Catedrala Națională este o dovadă vie că poporul nostru se poate uni în jurul unui proiect de suflet, ctitorind un lăcaș de cult monumental care să devină emblematic pentru poporul român dreptslăvitor de pretutindeni.   

Este o mare bucurie și o mare șansă să fim contemporani cu această lucrare sfântă, care va dăinui peste veacuri ca laudă adusă lui Dumnezeu și ca ocrotire a poporului român” afirma recent Preafericitul Părinte Patriarh Daniel. Vă îndemn, la rândul meu, să privim acest proiect ca un simbol al tinderii noastre către cer, al stăruinței noastre milenare întru credință și al unității de neam.

În prezent, lucrările la Catedrala Națională au ajuns la stadiul picturii. Pentru săvârșirea acesteia, facem un apel la frățiile voastre să contribuim, fiecare după posibilitate, dar totuși în comuniune, ca Episcopie a românilor din Europa de Nord, la realizarea unei icoane sau a unei scene biblice din această măreață catedrală. Va fi contribuția noastră, a clerului și poporului din diaspora scandinavă, pe cerul înstelat cu sfinți al Catedralei Naționale.

În următoarele trei duminici, încununate de marele Praznic al Pogorârii Duhului Sfânt din acest an al mântuirii 2022, se vor organiza colecte în toate parohiile și mănăstirile din cuprinsul eparhiei noastre, cu speranța și rugămintea ca Atotmilostivul Dumnezeu să ne învrednicească să transmitem cu bucurie și cu dragoste obolul nostru de jertfă către Biserica și Patria mamă.

Al Vostru fierbinte rugător către Domnul și de tot binele voitor,

†MACARIE

Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.