Episcopul Macarie: „Maica Domnului își apără neîncetat poporul în vreme de necaz și primejdie!”

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord a săvârșit vineri, 3 aprilie 2020, Denia Acatistului Bunei Vestiri în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm. Cu acest prilej, ierahul s-a referit la semnificația imnului mariologic și la faptul că Maica Domnului ne ocrotește și ne apără în aceste vremuri de încercare.

Imnul Acatist al Maicii Domnului pe care l-am rostit în cadrul slujbei Deniei din această seară, a fost alcătuit drept mulțumire pentru faptul că, cetatea Constantinopolului a fost izbăvită, printr-o minune dumnezeiască, din mare primejdie. În anul 626 pe vremea împăratului Heraclie, două armate vrăjmașe, avară și persană, au atacat Constantinopolul. Cum armata imperială era plecată pe alt front, Constantinopolul era cu totul expus. Atunci, ierarhii împreună cu preoții, diaconii, viețuitorii din cinul monahal și mulțimea credincioșilor au înălțat rugăciuni fierbinți către Preasfânta Născătoare de Dumnezeu și au purtat în procesiune icoana ei făcătoare de minuni. Când, omenește vorbind, nu mai era nici o speranță de salvare, atunci a izbucnit un uragan, care a distrus flota armatelor vrăjmașe. Aceasta ne arată, că atunci intervine ajutorul ceresc, când nu mai există speranță în soluții omenești, atunci apare salvarea când totul pare pierdut, atunci apare biruința când poporul lui Dumnezeu pare biruit.

Ce i-a salvat pe creștinii Constantinopolului? Nu forța militară și planurile omenești, nu!, ci Maica Domnului. Nu i-au salvat armele și proviziile, ci rugăciunile fierbinți și procesiunile. Cum știm, din Psalmul 32, 16-18  „Nu se mântuiește împăratul cu oștire multă și uriașul nu se va mântui cu mulțimea tăriei lui. Mincinos este calul spre scăpare și cu mulțimea puterii lui nu te va izbăvi. Iată ochii Domnului spre cei ce se tem de Dânsul, spre cei ce nădăjduiesc în mila Lui ca să izbăvească din moarte sufletele lor și să-i hrănească pe ei în foamete.”

Preaiubiții mei, în slujba Acatistului Maicii Domnului, Preasfânta Născătoare de Dumnezeu este supranumită, „arhistrategă nebiruită”, fiindcă ea se află în fruntea nesfârșitelor cete îngerești. Așadar, să nu ne descurajăm, întreaga armată a cerului este împreună cu noi, îngerii luptă umăr la umăr împreună cu noi pentru mântuire, iar așa cum ne-am rugat în slujba Acatistului, Maica Domnului este „rană de mult plâns demonilor”. În străduința noastră de a cuceri Împărăția Cerurilor, iată, vedem că înseși Cerurile sunt împreună cu noi. Să nu ne descurajăm, deoarece Maica Domnului vede prin ce trece poporul său; Maica Domnului vede și știe toate câte se petrec cu bisericile Fiului Său. Un sfânt a ajuns în Rai și a dorit să o întâlnească pe Maica Domnului, însă a primit răspuns că, Maica Domnului este pe pământ printre copiii ei. Așadar, aici la durere și la necaz este Maica Celui ce S-a răstignit pentru noi, iar Maica Domnului își apără neîncetat poporul în vreme de necaz, în vreme de primejdie! Să nu ne descurajăm, ci să strigăm cu toată credința către Preasfânta Născătoare de Dumnezeu așa cum am strigat și în cadrul slujbei din această seară, la acatist:„Apărătoare Doamnă, pentru biruință mulțumiri, izbăvindu-ne din nevoi aducem ție noi robii tăi. Ci ca ceea ce ai stăpânire nebiruită, izbăvește-ne pe noi dintru toate primejdiile, ca să strigăm ție: Bucură-te Mireasă, pururea Fecioară! Toată nădejdea noastră spre tine o punem Maica lui Dumnezeu, păzește-ne sub Sfânt Acoperământul tău!” Amin!

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.