PS Episcop Macarie Drăgoi, în Pastorala de Crăciun din Europa de Nord, s-a referit la încercările prin care trece familia Smicală

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord a făcut referire, în cadrul Pastoralei la Nașterea Domnului 2019, la necazurile prin care trece greu încercata familie a medicului român Camelia-Mihaela Smicală din Finlanda. 

Ierarhul ortodox român a explicat că „fireștile năzuințe” ale Cameliei-Smicală și ale celor doi copii ai săi de a se reuni și a de a reveni în țară, nu le sunt, în prezent, îngăduite de autoritățile finlandeze. „Tot ceea ce vor este să stea împreună și să se întoarcă în țară, însă aceste firești năzuințe nu le sunt îngăduite.”

Episcopul Macarie a îndemnat, în cuvântul său pastoral, la manifestarea unui duh de bunăvoire și de compasiune față de cei care se află în nevoie. În acest context, a fost amintită familia Smicală: „Să facem aceasta față de toți și să începem cu cei din jurul nostru, care au nevoie de noi. Iată, știm cu toții de necazurile prin care trece familia Cameliei-Mihaela Smicală, medicul român din Finlanda care stă separată de cei doi copii ai săi, Johan-Mihail și Maria-Alexandra.”

„Să ne rugăm cu toată osârdia pentru această familie și pentru toți cei care suferă din cauza separării, a singurătății, pentru toți care se simt abandonați și care nu se pot împărtăși de bucuriile simple, firești, ale vieții”, a îndemnat episcopul românilor din Europa de Nord.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.