PS Episcop Macarie Drăgoi: „Credința și dragostea n-au ziduri și nu pot fi legate în lanțuri”

with Niciun comentariu

Astăzi, 17 iunie 2017, cu ajutorul Bunului Dumnezeu, după săvârșirea Sfintei Liturghii în mica comunitate românească din Kristiansand, am cercetat pe frații de credință din penitenciarul din acest oraș din sudul Norvegiei. Am purtat cu noi, spre bucuria deținuților, icoana Maicii Domnului-Îndrumătoarea, Stâpâna Fiordurilor. Ne-am rugat și am cântat împreună, încredințându-ne ocrotirii Preasfintei Născătoare de Dumnezeu. Am întâlnit și deținuți de altă etnie, ortodocși, bucuroși să vadă preoți și episcopi din Biserica lor.
Iubiți frați si surori, credința și dragostea trec dincolo de ziduri și nu pot fi legate în lanțuri. Mare este Dumnezeul nostru, Dumnezeu care face multe minuni și întoarce multe suflete!

+Părintele Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.