Sărbătorirea Sfântului Apostol Andrei în Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord, 28 noiembrie 2010

with Niciun comentariu

Duminică, 28 noiembrie 2010, în duminica premergătoare sărbătorii Sfântului Apostol Andrei, cel Întâi chemat la apostolat şi Ocrotitorul României, însă şi Ocrotitorul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în parohia ortodoxă română din Copenhaga, Danemarca. Preasfinția Sa a oficiat și Slujba de Te Deum cu prilejul apropiatei Zile Naționale a României. La slujbă a participat și Domnul Alexandru-Victor Micula, Ambasadorul României în Regatul Danemarcei.

La final, cei prezenți s-au închinat la racla cu părticele din moaștele Sfântului Apostol Andrei care se păstrează în biserica romano-catolică care găzduiește parohia ortodoxă română din Copenhaga.

Luni, 29 noiembrie 2010 Preasfințitul Părinte Macarie a săvârșit Slujba Privegerii, iar marți, 30 noiembrie 2010 a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în paraclisul cu hramul Sfântul Apostol Andrei și Sfinții Voievozi Români de la centrul eparhial din Stockholm.

În seara zilei de 30 noiembrie 2010 Preasfințitul Părinte Macarie a participat la sediul Ambasadei României din Stockholm la recepția oferită cu ocazia sărbătoririi Zilei Naționale a României și la vernisajul expoziției artistei Mariana Gheorghiu.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.