Procesiune cu sfintele icoane în Duminica Ortodoxiei la Stockholm, Suedia

with Niciun comentariu

Ieri, 13 martie 2011, de Duminica Ortodoxiei, Bisericile Ortodoxe surori din Stockholm s-au organizat pentru a prăznui prin slujire comună unitatea de credinţă. Începând cu ora 18.00, a fost oficiată Vecernia Mare în catedrala ortodoxă sârbă Sfântul Sava din Stockholm de Preasfinţitul Dositei, Episcopul sârbilor din Scandinavia şi Marea Britanie şi de Preasfinţitul Macarie, Episcopul românilor din Europa de Nord, înconjuraţi de un sobor de preoţi greci, ruși, sârbi, români și suedezi, cu participarea numeroşilor credincioşi ortodocşi de diferite naționalități din capitala Suediei. La slujbă au luat parte și ambasadorii României și Serbiei în Regatul Suediei, Răduța Matache și Dušan Crnogorcevic.

La final, s-a organizat o procesiune cu sfintele icoane în curtea și în jurul bisericii sârbe din Stockholm. Cei doi ierarhi şi-au exprimat bucuria ca această manifestare duhovnicească să se poată organiza prin rotație în comunitățile ortodoxe din Stockholm, în fiecare an de Duminica Ortodoxiei.

Imagini de la acest eveniment puteţi  găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.