Preasfinţitul Părinte Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, în vizită pastorală la românii de pe coasta de vest a Norvegiei

with Niciun comentariu

În perioada 20-26 martie 2009, Preasfinţitul Părinte Dr. Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, se află într-o vizită pastorală la românii de pe coasta de vest a Norvegiei. Sâmbătă 21 martie, Preasfinţitul Părinte Macarie a săvârşit pentru prima oară Dumnezeiasca Liturghie în nou înfiinţata parohie ortodoxă română din oraşul Bergen, cu hramul Înălţarea Domnului şi Sfintele Muceniţe Filofteia de la Argeş, Tatiana de la Craiova şi Suniva din Bergen. S-a oficiat şi Slujba pomenirii morţilor iar la agapa frăţească Preasfinţitul Părinte Macarie le-a vorbit celor prezenţi despre Sfântul Vasile cel Mare şi despre traseul pelerinajului care se va organiza de către Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord, la Constantinopol şi în Cezareea Capadociei, în acest an jubiliar al Sfântului Vasile şi al celorlalţi sfinţi părinţi capadocieni.

Duminică 22 martie, Preasfinţitul Părinte Macarie a slujit pentru a doua oară în Parohia Ortodoxă Română Buna Vestire şi Sfinţii Ierarhi Calinic de la Cernica şi Swithun de Winchester din oraşul Stavanger şi l-a instalat oficial în funcţia de preot paroh pe Părintele Cristian-Silviu Comănescu.

Luni 23 martie, Preasfinţitul Părinte Macarie i-a făcut o vizită Episcopului luteran de Stavanger, Ernst Baasland, mulţumindu-i pentru locaşul de închinare oferit temporar de Biserica luterană Comunităţii parohiale româneşti din Stavanger, apoi s-a întâlnit cu câţiva militari români, aflaţi în misiune la baza NATO din Stavanger.

Marţi 24 martie, Preasfinţitul Părinte Macarie, însoţit de Domnul David Ottesen, Consulul onorific la Stavanger al Ambasadei României în Regatul Norvegiei, şi Părintele Paroh Cristian-Silviu Comănescu, a avut o întrevedere cu Doamna Primar a oraşului Stavanger, Bjørg Tysdal Moe. Discuţiile au vizat demersurile începute de către parohia ortodoxă română din Stavanger în vederea concesionării unui teren pe care să se construiască o bisericuţă de lemn în stil ortodox românesc. Preasfinţitul Macarie a amintit şi de vizita de prezentare pe care a făcut-o Preafericitului Părinte Patriarh Daniel la Reşedinţa Patriarhală din Bucureşti, în toamna anului trecut, Excelenţa Sa Oystein Hovdkinn, Ambasadorul Regatului Norvegiei în România, când s-a stabilit şi elaborarea unor proiecte de promovare a bisericilor de lemn, specifice atât nordului României, cât şi Norvegiei.

Mâine 25 martie, de Praznicul Bunei Vestiri, Preasfinţitul Părinte Macarie a slujit în Parohia Ortodoxă Română Buna Vestire şi Sfinţii Ierarhi Calinic de la Cernica şi Swithun de Winchester din oraşul Stavanger, cu prilejul sărbătoririi hramului acestei comunităţi euharistice.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.