Inaugurarea Consulatului onorific român la Malmö, Suedia

with Niciun comentariu

În data de 10 martie 2009, la invitaţia Ambasadei României în Regatul Suediei, Preasfinţia Sa Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, a participat la inaugurarea Consulatului onorific din oraşul Malmö. În prezenţa Excelenţei Sale Doamnei Ambasador Victoria Popescu, a Primarului oraşului Malmö, Kjell Arne Landgren, şi a altor participanţi la acest eveniment, Preasfinţitul Părinte Macarie a binecuvântat începutul lucrării Domnului Consul onorific Vasile Gămălan, exprimându-şi speranţa colaborării şi susţinerii reciproce în misiunea comună de a-i sprijini şi de a-i întări şi pe românii din sudul Suediei în unitatea, demnitatea şi identitatea lor românească şi creştină.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.