Preasfinţitul Părinte Macarie aniversează 13 ani de la întronizare (preluare doxologia.ro)

with Niciun comentariu

Preasfinţitul Părinte Macarie aniversează astăzi, 6 iulie, 13 ani de la întronizarea ca cel dintâi episcop al românilor ortodocşi din Europa de Nord.

Foto: pr. Silviu Cluci

Preasfinția Sa s-a născut la 9 mai 1977 în localitatea Căianu-Mic, jud. Bistriţa-Năsăud, cel de-al treilea copil în familia credincioşilor ortodocşi Vasile şi Ana din localitatea Spermezeu, jud. Bistriţa-Năsăud. La botez primeşte numele de Marius-Dan.

Studii

 • 1991-1996: Seminarul Teologic Ortodox Sfântul Mitropolit Dosofteidin Suceava;
 • 1996-2000: Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, Universitatea „Babeş-Bolyai”;
 • iunie-septembrie 1997: cursuri de perfecţionare a limbii franceze în Comunitatea „Le Verbe de Vie”, Aubazine, Franţa;
 • 2000-2001: Studii Aprofundate/Master, secţia Teologie-Istorie, Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, Universitatea „Babeş-Bolyai”;
 • februarie-aprilie 2002: cursuri de perfecţionare a limbii engleze în „The English Language Centre” din York, Marea Britanie;
 • 2004-2005: studii de specializare în Marea Britanie la Universităţile din Leeds (College of the Resurrection-Mirfield) şi Durham (St John’s College);
 • 2000-2005: cursuri de doctorat la Facultatea de Studii Europene, Universitatea „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca, specialitatea Istorie europeană şi etnologie, cu teza: Istorie şi identităţi culturale în nord-vestul Transilvaniei;
 • 2001-2005: cursuri de doctorat la Facultatea de Teologie Ortodoxă, Universitatea „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca, specialitatea Istoria Bisericii Ortodoxe Române şi noţiuni de Paleografie. La 2 aprilie 2008 obţine titlul academic de Doctor în Teologie, primind calificativ maxim, cu teza: Ortodocşi şi greco-catolici în Transilvania (1874-1916). Convergenţe şi divergenţe.

Activităţi

 • 1998-2003: secretar de cabinet al IPS Părinte Arhiepiscop Bartolomeu al Vadului, Feleacului şi Clujului;
 • 1999-2001: redactor la Radio Renaşterea din Cluj-Napoca;
 • februarie-iulie 2001: profesor suplinitor de religie la Şcoala Ioan Bob din Cluj-Napoca;
 • 23 iunie 2003: tuns în monahism cu numele Macarie de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Andrei al Alba Iuliei, în Mănăstirea Sfântul Ioan Botezătorul din Alba-Iulia, fiindu-i naş de călugărie Preasfinţitul Episcop-Vicar Vasile Someşanul;
 • 24 iunie 2003 – Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul: hirotonit întru ierodiacon de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Andrei al Alba Iuliei, la Liturghia din ziua hramului Mănăstirii Sfântul Ioan Botezătorul din Alba-Iulia;
 • 6 ianuarie 2004 – Botezul Domnului: hirotonit întru ieromonah de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Andrei al Alba Iuliei, în Catedrala Reîntregirii din Alba-Iulia, ca slujitor pe seama acestei catedrale, iar în paralel este numit preparator şi duhovnic la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba-Iulia;
 • 2004-2005: în perioada studiilor de specializare în teologie la universităţile din Leeds şi Durham din Marea Britanie, cu binecuvântarea şi sub îndrumarea Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Iosif al Europei Occidentale şi Meridionale, pune bazele unei prime parohii ortodoxe româneşti în nordul Angliei, Parohia Ortodoxă Română Sfântul Cuvios Macarie cel Mare Mirfield-Leeds, cu două filii la Manchester şi Corby;
 • 24 aprilie 2005, Duminica Floriilor: hirotesit de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Bartolomeu al Vadului, Feleacului şi Clujului protosinghel şi eclesiarh al Catedralei din Cluj-Napoca;
 • 2005-2008, eclesiarhul Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca şi profesor-duhovnic la Seminarul Teologic Ortodox din Cluj-Napoca;
 • 5 martie 2008, ales episcop al Episcopiei Ortodoxe Române pentru Europa de Nord de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, cu 42 din 45 de voturi liber exprimate. Primeşte rangul de arhimandrit;
 • 16 martie 2008 – Duminica Ortodoxiei, hirotesit arhimandrit în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca de către Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop şi Mitropolit Bartolomeu;
 • 2 mai 2008 – Izvorul Tămăduirii, hirotonit arhiereu în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca de către un sobor de 11 ierarhi;
 • 6 iulie 2008 – Duminica a III-a după Rusalii, întronizat în Catedrala Episcopală Sârbă din Stockholm ca cel dintâi episcop al românilor ortodocşi din Europa de Nord.

Biografia completă, pe episcopiascandinavia.se

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.