Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie împreună cu un grup de preoţi şi credincioşi români din Europa de Nord, s-a alăturat pelerinilor din Patriarhia Română, pe urmele Sfinţilor Capadocieni

with Niciun comentariu

În perioada 27 mai – 5 iunie 2009, Preasfinţitul Părinte Dr. Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, împreună cu un grup de preoţi şi credincioşi români din Suedia, Norvegia şi Danemarca, a participat la pelerinajul organizat de Patriarhia Română în Asia Mică, pe urmele Sfinţilor Capadocieni. Grupul de pelerini din Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord a participat şi la sfintele slujbe din Constantinopol şi din Capadocia, oficiate de cei doi întâstătători ai Bisericii Ortodoxe, Sanctitatea Sa Bartolomeu, Patriarhul Constantinopolului și Preafericirea Sa Daniel, Patriarhul României.

Pelerinajul se înscrie în seria manifestărilor organizate şi de către Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord în cinstea Sfântului Vasile şi a celorlalţi Sfinţi Capadocieni, în anul 2009, proclamat de către Sfântul Sinod Anul comemorativ-omagial al Sfântului Vasile cel Mare, arhiepiscopul Cezareei Capadociei († 379) şi al celorlalţi Sfinţi Capadocieni.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.