A fost inaugurată noua Parohie românească din oraşul Herning, Danemarca, 16 septembrie 2010

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord a slujit Dumnezeiasca Liturghie,  împreună cu un sobor de preoți, sâmbătă 16 octombrie 2010, în Parohia Ortodoxă Română Nașterea Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul și Sfântul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava din orașul Herning din Peninsula Iutlanda, Danemarca. Cu acest prilej, Preasfințitul Episcop Macarie a instalat în slujirea de paroh pe noul preot al acestei nou înființate parohii, părintele Casian Silviu.

După slujbă, Preasfinţitul Macarie a participat la agapa creștină organizată de parohie şi a purtat un dialog cu credincioşii şi cu membrii Centrului de tineret Sfântul Voievod Ştefan cel Mare, filiala Herning. Totodată, Preasfinţia Sa a binecuvântat Atelierul de veşminte bisericeşti Sfânta Muceniţă Filofteia de la Argeş în care lucrează doamna preoteasă Gabriela Elena, dimpreună cu credincioasele parohiei, pentru comunităţile ortodoxe din ţinuturile scandinave.

Începând cu ora 18.00, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși Slujba Vecerniei în biserica Parohiei Ortodoxe Române Izvorul Tămăduirii și Sfintele Cuvioase Parascheva, Teodora de la Sihla și Ana de Novgorod din orașul Århus apoi va susține conferința cu tema: „Trăirea credinței și problemele actuale ale creștinilor”. Evenimentul este organizat de Centrul de tineret Sfântul Voievod Ştefan cel Mare, filialele Århus și Herning, și se înscrie în cadrul manifestărilor duhovniceşti și pastorale dedicate Anului omagial al Crezului Ortodox și Autocefaliei românești în Patriarhia Română.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.