Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi în slujire misionară la românii din Norvegia, Finlanda și Suedia

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Macarie Drăgoi, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, a realizat, în această perioadă, mai multe vizite și slujiri misionare pentru românii din Norvegia, Finlanda și Suedia. Astfel, între 15 și 17 noiembrie 2017, Preasfințitul Părinte Macarie s-a aflat la Oslo, Norvegia, unde a săvârșit Taina Sfântului Maslu pentru cei bolnavi, a spovedit credincioșii și a cercetat la domiciliu tinerele familii cu copii mici.

Între 18 și 19 noiembrie, ierarhul român s-a aflat în Finlanda pentru a vizita copiii Cameliei Smicală și alte familii de români din partea de sud a Finlandei. Astfel, Părintele Episcop Macarie a remarcat, sâmbătă, la Tampere, după ce i-a cercetat pe Johan-Mihail și Maria-Alexandra, că nu văd nici un motiv pentru care acești copii să rămână departe de mama și sora lor și separați între ei. De asemenea, ei, fiind ortodocși, vor să aibă posibilitatea de a frecventa Sfânta Liturghie duminical, după obiceiul pe care-l aveau când erau cu mama lor, obicei pe care, evident, acum nu-l mai pot ține.

Duminică, 19 noiembrie, cu binecuvântarea Mitropolitului Ambrozie de Helsinki, Episcopul Macarie, s-a aflat în apropierea capitalei Helsinki, în biserica ortodoxă „Sfântul Gherman de Alaska” din Espoo. După săvârșirea Sfintei Liturghii, Preasfințitul Macarie a ținut un cuvânt duhovnicesc, în română și finlandeză, pe tema „Cum putem păstra bucuria firească a vieții în Hristos?”, urmat, după agapa creștină, de un dialog cu credincioșii și de spovedanii.

În cadrul acestui cuvânt adresat ortodocșilor de diferite naționalități prezenți la slujbă, ierarhul a subliniat că singura modalitate de a mai putea trăi bucuria, într-o lume zdruncinată în temeliile sale, este conectarea la harul dumnezeiesc. „Suntem cu adevărat duhovnicești, trăim firescul vieții în Hristos, dacă suntem alături de toți cei care au nevoie să primească pacea, bucuria și lumina lui Hristos. Dacă ne doare inima pentru aproapele și necazul lui, atunci trăim o viață în Hristos. Dacă ne arde inima la auzul Cuvântului Dumnezeiesc, atunci trăim o viață în Hristos. Dacă avem plâns lăuntric pentru păcatele noastre și pentru starea lumii, atunci trăim o viață în Hristos. Dacă avem dragoste dreasă cu sarea harului, care acoperă mulțime de păcate și ajunge chiar și la iubirea de vrăjmași, atunci cu adevărat suntem ai lui Hristos” a mai spus ierarhul. La slujbă a participat și Ambasadorul României în Finlanda, Răzvan Rotundu.

Preasfințitul Macarie a oferit bisericii Sfântul Gherman din Espoo, Tapiola o icoană pictată cu chipul Sfântului Voievod Neagoe Basarb. Credincioșii au primit din partea ierarhului calendarul bisericesc pentru noul an iar copiii cruciulițe și alte daruri duhovnicești.

După Slujba Privegherii de noapte, Preasfințitul Macarie a săvârșit marți, 21 noiembrie, în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm, Sfânta Liturghie de sărbătoarea Intrării în Biserică a Maicii Domnului. Mulți credincioși veniți la slujbă de la mari distanțe, s-au spovedit și s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Mântuitorului. Cu prilejul acestei prăznuiri, ierarhul, preoții, diaconii și credincioșii au adus cinstire icoanei Maicii Domnului „Eu sunt cu voi și nimeni împotriva voastră” aflată la sediul episcopal din Stockholm.

În cuvântul său de învățătură, Părintele Episcop Macarie i-a îndemnat pe credincioși să aducă copiii în Biserică, dar și Biserica în familie, ca astfel, sămânța harului să rodească prin mediul duhovnicesc prielnic asigurat de părinți. Totodată, în cadrul slujbei, ierarhul român a hirotonit un tânăr diacon pe seama noii parohii românești din orașul Kalmar, de pe coasta de est a Suediei.

 

 

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.