Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Europei de Nord a liturghisit de hram, astăzi, 14 septembrie 2023, de Praznicul Înălțării Sfintei Cruci, în comunitatea euharistică românească din Växjö, Regatul Suediei, unde se cinstește Icoana Maicii Domnului „Cea cu Har dăruită”.

with Niciun comentariu

Hramul unei biserici românești din Suedia

Un articol de: Diac. Vasile Robert Nechifor – 15 Septembrie 2023

(preluare „Ziarul Lumina”: https://ziarullumina.ro/actualitate-religioasa/diaspora/hramul-unei-biserici-romanesti-din-suedia-183784.html)

În ziua de celebrare a praznicului Înălțării Sfintei Cruci, Prea­sfințitul Părinte Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord, a poposit în mijlocul credin­cioșilor ortodocși români din orașul suedez Växjö, care a sărbătorit hramul bisericii parohiale. Ierarhul român a săvârșit Sfânta Liturghie înconjurat de un sobor de preoți și diaconi și a rostit un cuvânt de învă­țătură în care a arătat motivul pentru care această sărbătoare este cinstită prin postire aspră. „În Evan­ghelia citită astăzi la Sfânta Liturghie am comemorat Sfintele Pătimiri ale Mântuitorului Iisus Hristos. Este pericopa evanghelică ce se citește și în Vinerea Mare. Așadar, pomenim Răstignirea Mântuitorului nostru Iisus Hristos, iar dacă săvârșim această pomenire a Sfintelor Pătimiri, o facem cu postire aspră. Așa cum postim miercurea și vinerea pentru că Mirele Bisericii, Mântuitorul nostru Iisus Hristos, a fost luat de la noi, urmând cuvântul Său adresat fariseilor și cărturarilor: «Vor veni acele zile când Mirele se va lua de la ei și în acele zile vor posti». Aceste două zile, în care Mirele Bisericii s-a luat de la noi, sunt miercuri, pentru că atunci a fost vândut pentru 30 de arginți, iar vinerea pentru că a fost răstignit pe Cruce. La fel, în această zi a Înăl­țării Sfintei Cruci postim pentru că facem pomenirea Răstignirii Mântuitorului nostru”, a spus Prea­sfinția Sa.

La finalul Sfintei Liturghii a fost oficiată și o slujbă de pomenire pentru fostul preot al comunității, trecut la Domnul în anul 2019.

Cu prilejul hramului comunității românești a fost cinstită și Icoana Maicii Domnului „Cea cu Har dăruită”, aflată în tezaurul spiritual al sfântului lăcaș. Al doilea hram al parohiei românești din orașul suedez este Sfântul Sigfrid din Växjö, Luminătorul Suediei. La slujbele oficiate în biserica comunității ro­mâ­nești participă, pe lângă cona­țio­nali ai noștri, și credincioși orto­docși de alte naționalități convertiți de-a lungul timpului la Ortodoxie.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.