Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Europei de Nord a liturghisit astăzi, 17 septembrie 2023, în Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci, în Biserica Paraclis Episcopal din Oslo, fiind cinstită solemn Icoana Maicii Domnului „Grabnic Ascultătoarea”. La final, ierarhul a săvârșit, în cimitirul capitalei norvegiene, o Slujbă de pomenire, la mormântul unei fetițe din comunitate.

with Niciun comentariu

PS Macarie, către românii din Oslo: „Avem o cruce de purtat! Să o lăsăm pe umerii noștri, așa cum ne-a pus-o Însuși Hristos!”

Articol preluat de pe portalul doxologia.ro

În Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci, 17 septembrie 2023, PS Părinte Macarie a săvârșit Sfânta Liturghie și a adus cinstire Icoanei Maicii Domnului „Grabnic Ascultătoarea” care se păstrează în biserica-paraclis episcopal din Oslo.

Printre primele parohii înființate în țările scandinave în 2008, odată cu organizarea Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, s-a numărat și Parohia Ortodoxă Română din Oslo, cu hramurile „Învierea Domnului și Sfinții Mucenici, Ioan Valahul și Halvard Norvegianul”. Biserica a devenit, apoi, Paraclis Episcopal și a primit încă un hram, cel al Cinstirii Icoanei Maicii Domnului „Grabnic Ascultătoarea”. 

În data de 14 septembrie 2008, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a săvârșit prima Sfântă Liturghie și s-a rugat împreună cu credincioșii din Oslo, iar la 15 ani distanță, în Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci, 17 septembrie 2023, ierarhul a revenit în mijlocul lor, a săvârșit Sfânta Liturghie și a adus cinstire Icoanei Maicii Domnului „Grabnic Ascultătoarea” care se păstrează în acest sfânt lăcaș.

În cuvântul de învățătură Preasfințitul Macarie i-a îndemnat pe credincioși să-și ducă crucea cu răbdare:

Scump frate și scumpă soră, avem o cruce de purtat, să o iubim și să o îmbrățișăm și să o lăsăm pe umerii noștri, așa cum ne-a pus-o Însuși Hristos, fiindcă El ne-a cântărit puterile înainte de a ne-o pune pe umeri și nu este mai grea decât o putem duce. Este cumplit atunci când suntem cuprinși de iluzii și dorim să fim și cu crucea și cu lumea. Nu putem decât să ne purtăm cu răbdare și cu resemnare crucea pe care ne-a pus-o Domnul Dumnezeul nostru pe umeri. Și acum ne întrebăm scump frate și scumpă soră, este grea aeastă cruce? Este grea uneori, însă să nu uităm că însuși Mântuitorul nostru Iisus Hristos S-a prăbușit sub greutatea crucii pe care a purtat-o pe umerii Săi. Te doare atunci când este foarte grea această cruce? Te dor umerii? Nu uita scump frate și scumpă soră că și umerii Mântuitorului Iisus Hristos și umerii Săi au fost zdrobiți atunci când Și-a purtat Crucea și nu doar că Și-a purtat-o ci a fost chiar țintuit pe ea, pironit pe ea, suferind o moarte atât de cumplită și de dureroasă, Cel Care era fără de păcat, pentru ca să mântuiască întregul neam omenesc. Așadar, dacă este grea, nu uita că I-a fost grea această cruce și Mântuitorului Iisus Hristos. Dacă te doare, atunci când o porți nu uita că și Mântuitorul nostru Iisus Hristos a purtat-o cu multe durere.

La final, copiii au primit mai multe daruri din partea ierarhului care s-a deplasat spre cimitirul din capitala norvegiană unde a săvârșit o slujbă de pomenire la mormântul unei fetițe din comunitatea românească.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.