Preasfințitul Părinte Macarie Drăgoi, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord a vizitat în aceste zile comunitățile euharistice românești din Danemarca

with Niciun comentariu

 

Slujirile au debutat vineri, 24 noiembrie 2017, în Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Mucenic Efrem cel Nou și Sfânta Muceniță Irina”, situată în partea de vest a Pensinsulei Jutlanda, în proximitatea orașului Esbjerg. Creștinii ortodocși români de aici au reușit să achiziționeze de curând un locaș de închinare propriu, în care Sfintele Taine și Ierurgii ale Bisericii vor fi de acum înainte săvârșite cu regularitate. Ierarhul i-a felicitat și s-a bucurat împreună cu credincioșii păstoriți de preotul Claudiu Ceteraș, săvârșind pentru prima dată Taina Sfântului Maslu în noua biserică. Preasfințitul Macarie a dăruit noii biserici icoana pictată a Sfinților ocrotitori ai lăcașului, Cuviosul Mucenic Efrem cel Nou și Mucenița Irina.

 

Părintele Episcop Macarie a continuat slujirile liturgice din peninsula Jutlanda, cu ocazia Odovaniei Praznicului Intrării în Templu a Maicii Domnului, sâmbătă 25 noiembrie, de această dată în biserica parohiei ortodoxe române din Aalborg, păstorită de preotul Gheorghe Bighiu. În cadrul Sfintei Liturghii Arhierești de hram, credincioșii au avut ocazia să se închine icoanei relicvar a Sfintei Mare Mucenițe Ecaterina – prăznuită în această zi, icoană pe care Preasfințitul Macarie a adus-o spre închinare de la Centrul Episcopal din Stockholm și care l-a înoțit în toate călătoriile misionare din aceste zile.

 

Duminică, 26 noiembrie 2017, Părintele Episcop Macarie a săvârșit Dumnezieasca Liturghie înconjurat de un sobor de preoți și diaconi în biserica parohiei românești din Copenhaga. La slujbă a fost prezent și Alexandru-Mihai Grădinar, Ambasadorul României în Regatul Danemarcei. După Sfânta Liturghie, ierarhul a botezat o tânără și un copilaș din comunitate. Părintele Episcop Macarie Drăgoi a colindat pe credincioșii din Copenhaga, aducându-le la fereastra sufletului un colind străvechi de la poalele Munților Țibleș, învățat și cântat în copilăria sa. Tot în această zi, au debutat manifestările duhovnicești „Zilele Sfântului Apostol Andrei” – ocrotitorul Episcopiei Europei de Nord. În altarul lăcașului românilor din Copenhaga se află și racla cu un fragment din sfintele moaștele Sfântului Apostol Andrei.

 

Pe durata vizitelor din Danemarca, Preasfințitul Macarie a spovedit și îndrumat credincioșii iar copiii au primit daruri din partea sa.

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.