Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord a slujit de Rusalii în orașele Göteborg și Borås, Suedia

with Niciun comentariu

În ziua sărbătorii Pogorârii Sfântului Duh, duminică,12 iunie 2011, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord a săvârșit împreună cu un sobor de preoți Sfânta Liturghie și Vecernia plecării genunchilor în biserica Parohiei Ortodoxe Române Pogorârea Sfântului Duh din orașul Göteborg, Suedia, cu prilejul sărbătoririi hramului.   La finalul Sfintei Liturghii a fost oficiată Vecernia Rusaliilor, în cadrul căreia au fost rostite cele opt rugăciuni cu genunchii plecați şi au fost binecuvântate frunzele aduse de credincioși – simbol al limbilor de foc ce au stat deasupra capetelor Sfinţilor Apostoli.

La slujbă au fost binecuvântate prinoasele oferite de numeroșii credincioși care au participat la Sfânta Liturghie iar la final s-a organizat tradiționala agapă frățească.

Imagini de la acest eveniment puteți găsi aici.

Începând cu ora 18:00, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a oficiat Slujba Vecerniei în parohia ortodoxă română din orașul Borås, Suedia.

Luni, 13 iunie 2011, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord a săvârșit Sfânta Liturghie în Mănăstirea Ortodoxă Suedeză Sfânta Treime din localitatea Bredared, Suedia.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.