Preasfințitul Macarie a slujit a doua zi de Rusalii în Mănăstirea Ortodoxă Suedeză Sfânta Treime din Bredared, Suedia

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Europei de Nord a săvârșit în după-amiaza Duminicii Rusaliilor, 4 iunie 2017, Taina Sfântului Maslu în biserica parohiei ortodoxe românești din orașul suedez Borås iar în Lunea Rusaliilor, 5 iunie 2017 a slujit Sfânta Liturghie, cu prilejul sărbătoririi hramului, în biserica Mănăstirii Ortodoxe Suedeze Sfânta Treime din Bredared, Suedia. A devenit o tradiție ca în fiecare an la sărbătoarea Sfintei Treimi, Părintele Episcop Macarie să fie prezent în mijlocul obștii monahale și a ortodocșilor suedezi precum și a pelerinilor ortodocși de alte naționalități care participă an de an la slujba hramului.

Ierarhul, în cuvântul său, a vorbit despre semnificațiile adânci ale prăznuirii Rusaliilor apreciind lucrarea duhovnicească și misionară pe care o desfășoară obștea mănăstirii din Bredared, în rugăciune, nevoință și traducerea cărților de cult și de spritualitate ortodoxă în limba suedeză.

Părintele Egumen Arhimandritul Gabriel și-a exprimat bucuria de a fi iarăși împreună în comuniune euharistică cu Episcopul Macarie și grupul de pelerini ortodocși la sărbătoarea hramului Mănăstirii Bredared.

Mâine, 6 iunie 2017, a treia zi de Rusalii, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va sluji Sfânta Liturghie în biserica parohiei românești Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Stockholm.

 

 

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.