Praznicul Rusaliilor la Copenhaga

with Niciun comentariu

În Duminica Pogorârii Sfântului Duh sau a Rusaliilor, în data de 7 iunie 2009, Preasfinţitul Părinte Dr. Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, a slujit Dumnezeiasca Liturghie în Parohia Ortodoxă Română „Naşterea Maicii Domnului şi Sfinţii Cuvioşi Grigorie Decapolitul şi Nicodim cel Sfinţit de la Tismana” din Copenhaga.

 

După Liturghie, a binecuvântat ramurile verzi, după rânduială, prin săvârşirea Vecerniei plecării genunchilor, slujbă care se oficiază în fiecare an, după Liturghia Praznicului Rusaliilor. La final, s-a organizat o agapă frăţească în sala de întâlniri şi de cateheză a parohiei.

 

Luni, 8 iunie 2009, de Praznicul Preasfintei Treimi, Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie a slujit tot la Copenhaga.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.