Praznicul Bobotezei la Marea Nordului

with Niciun comentariu

Marţi, 6 Ianuarie 2009, de Praznicul Botezului Domnului, Preasfinţitul Părinte Dr Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, a slujit Dumnezeiasca Liturghie în Parohia Ortodoxă Română „Pogorârea Sfântului Duh şi Sfinţii Ierarhi Varlaam, Dosoftei şi Teodosie de la Brazi, Mitropoliţii Moldovei” din oraşul Göteborg, Suedia. Împreună cu Preasfinţia Sa au slujit Părintele Paroh Culai Enache şi Părintele Florin Balan de la Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Treime şi Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul” din Stockholm.

În cadrul Liturghiei, după rugăciunea amvonului, s-a săvârşit slujba de sfinţire a apei. Credincioşii veniţi în număr mare la sărbătoare, în frunte cu arhiereul, preoţii şi copiii parohiei, care au purtat sfintele icoane, s-au îndreptat în procesiune, în apropierea bisericii, pe ţărmul Mării Nordului, unde toţi cei prezenţi au fost binecuvântaţi prin stropire cu Aghiasma Mare iar apoi s-a aruncat Sfânta Cruce în apa mării. Unul dintre tinerii din comunitate a ridicat Sfânta Cruce din apa rece a Mării Nordului, primind din partea Preasfinţitului Părinte Macarie o icoană pictată a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu. În aceeaşi zi, doi dintre foştii credincioşi ai parohiei, care au trecut la cultul penticostal, au fost reprimiţi de Preasfinţitul Macarie, cu bucurie şi dragoste părintească, în sânul Bisericii Ortodoxe.

Ieri, 7 Ianuarie 2009, de Sărbătoarea Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul, Preasfinţitul Părinte Macarie a oficiat Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu un sobor de patru preoţi, cu prilejul hramului Parohiei Ortodoxe Române „Sfânta Treime şi Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul” din Stockholm.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.