Pelerinaj în Țara Sfântă și la Muntele Sinai, 18-28 septembrie 2010

with Niciun comentariu

În perioada 18-28 septembrie 2010 Centrul de pelerinaj Sfântul Antipa de la Calapodești al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, în colaborare cu Agenţia Basilica Travel a Patriarhiei Române, a organizat un pelerinaj în Ţara Sfântă şi la Muntele Sinai. Grupul de pelerini format din preoți și credincioși din țările scandinave, a fost condus de Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord.

În aceste zile de pelerinaj, Preasfinţitul Părinte Macarie împreună cu preoţii care l-au însoţit au săvârşit Dumnezeiasca Liturghie la Nazaret, Ierusalim şi Ierihon.

Pelerinajul se înscrie în cadrul manifestărilor duhovniceşti și pastorale dedicate Anului omagial al Crezului Ortodox și Autocefaliei românești în Patriarhia Română.

Fotografii de la acest pelerinaj puteţi găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.