Părintele Episcop Macarie: „Să ne lăsăm pătrunși de duhul Înălțării și să ținem calea către cer”

with Niciun comentariu


Duminică, 9 iunie 2019, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord s-a aflat în mijlocul românilor din Copenhaga, Danemarca. Cu acest prilej Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica parohială, a cununat doi tineri și a botezat o fetiță din comunitate. La slujbă a participat și domnul ambasador Alexandru-Mihai Grădinar, însoțit de soția sa Andreea Grădinar și de cele două fetițe ale lor.

Copilașii prezenți la Liturghie au primit din partea ierarhului mai multe daruri iar tinerilor din Centrul pentru Tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” li s-a conferit medalia cu chipul Sfântului Ștefan cel Mare, ocrotitorul misiunii cu tinerii din Episcopia Europei de Nord.

Referindu-se la faptul că suntem în perioada prăznuirii Înălțării Domnului la ceruri, Preasfințitul Macarie i-a îndemnat pe credincioși: „Să ne lăsăm pătrunși de duhul Înălțării și să ținem calea către cer, să ne smulgem din cele de jos, înălțând-ne spre cele de sus. Să trăim cu demnitate, cu noblețe, cu bărbăție întru Hristos. Să nu uităm că destinația noastră este cerul. Noi creștinii tindem către cer, către cele înalte, către cele duhovnicești. Suntem cu picioarele aici pe pământ, dar sufletele noastre tânjesc către Tatăl Cel din ceruri” a mai spus părintele episcop.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.