O nouă apariție editorială: ediția eparhială a publicației „Candela de duminică”

with Niciun comentariu

La inițiativa și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Macarie Drăgoi, începând de astăzi este oferită revista eparhială „Candela de duminică” tuturor preoților și credincioșilor din Episcopia Europei de Nord și de pretutindeni, în format digital, prin intermediul site-ului Episcopiei (episcopiascandinavia.se) și a paginii de Facebook (Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord).

Urmând activităților desfășurate în parohiile Episcopiei prin redactarea foilor parohiale proprii, ediția eparhială a „Candelei de duminică” se dorește a fi un sprijin editorial tuturor parohiilor care întâmpină dificultăți în realizarea propriei publicații. Cuprinsul revistei va fi alcătuit o serie de rubrici, precum „Cuvântul ierarhului”, „Viețile Sfinților”, „Gânduri duhovnicești” ori „Micul Catehism”. Pe lângă acestea, vor fi prezentate articole care să descrie activitatea parohiilor și a episcopiei în ansamblul ei, precum sfințiri de biserici noi și a anexelor aferente, inițierea de activități sociale, culturale, filantropice, de mult folos credincioșilor ortodocși români, și nu numai, din Episcopia noastră.

La cele patru pagini care alcătuiesc în prezent ediția eparhială a „Candelei de duminică”, se adaugă și „Suplimentul pentru copii”, în care vor fi publicate învățături de folos celor mici și mari deopotrivă, menite să aducă împreună în lectură și rugăciune pe copii, părinți, bunici și nași de Botez, în special. Pe lângă responsabilitatea de a îi catehiza și educa în general pe cei mici, bucuria de a fi împreună în Hristos nu doar în biserica parohiei, ci și în „biserica de acasă”, este o altă menire importantă a revistei.
Cele două apariții editoriale duminicale la nivel eparhial au, așadar, ca scop principal împlinirea chemării de a săvârși „Liturghia de după Liturghie”, prin oferirea la nivelul întregii Episcopii a unui material la îndemână, prin care cei credincioși pot menține și în timpul săptămânii legătura duhovnicească pe care o nutresc în fiecare duminică la Sfânta Liturghie în parohiile lor.
Preoții o pot imprima și oferi credincioșilor la sfârșitul slujbei tuturor celor doritori și a celor mai mult sau mai puțin familiarizați cu mediile de comunicare online ale Bisericii. De asemenea, poate fi un mijloc de catehizare și informare eclezială prielnic pe canalele online ale parohiilor noastre.

Link PDF pentru imprimare: https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn:aaid:scds:US:d3fc65fb-d5d4-40dc-905a-4361b9e5f462

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.