Mesajul domnului Călin Popescu Tăriceanu, Prim Ministru al României,

with Niciun comentariu

Adresat cu ocazia întronizării 

Preasfințitului Părinte Macarie, ca cel dintâi Episcop al 

Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord,

Stockholm, 6 iulie 2008

 

Este o bucurie să salutăm un eveniment semnificativ pentru viața credincioșilor ortodocși români din Europa de Nord, instalarea Preasfințitului Episcop Macarie Drăgoi, primul episcop ortodox român pentru Europa de Nord.

Biserica este un reper spiritual important cu un rol considerabil în promovarea patrimoniului spiritual și cultural al unui popor, iar comunitățile românești din afara granițelor țării au nevoie de astfel de repere și de sprijin reprezentate de Biserică. Comuniunea prin Biserică este cea care face ca granițele să dispară. Ne exprimăm speranța că Preasfinția Voastră veți fi un călăuzitor destoinic al celor aflați departe de țară și familie și că le veți oferi alinarea de care au nevoie.

Preasfinția Voastră, vă felicit și vă doresc rodnice împliniri în noua slujire la care ați fost chemat și în păstrarea identității culturale, lingvistice și religioase a românilor din Nordul Europei.

 

Călin Popescu-Tăriceanu,

Prim Ministru al României

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.