Mesaj de compasiune şi solidaritate în urma atentatului din Sankt-Petersburg

with Niciun comentariu

Comunicat de presă

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a adresat Preafericitului Părinte Kirill, Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii, o telegramă de compasiune și solidaritate cu familiile îndoliate și cu întregul poporul rus, afectaţi de tragica explozie produsă  în ziua de 3 aprilie 2017 într-o stație a metroului din orașul Sankt-Petersburg:

Bucureşti, 5 aprilie 2017

 

Preafericirii Sale,

Preafericitului Părinte KIRILL,

Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii

 

Preafericirea Voastră,

Cu profundă durere am aflat despre tragica explozie produsă  în ziua de 3 aprilie 2017 într-o stație a metroului din orașul Sankt-Petersburg, soldată cu 14 morți și 51 de răniți.

În numele ierarhilor, al clericilor și al credincioșilor Bisericii Ortodoxe Române exprimăm sincera noastră compasiune și solidaritate cu familiile îndoliate și cu întregul poporul rus, a cărui Biserică este păstorită de Preafericirea Voastră.

Ne rugăm Preamilostivului Dumnezeu să odihnească în pacea și iubirea Sa sufletele celor decedați și să dăruiască vindecare grabnică celor răniți.

Cu frățească dragoste în Hristos Domnul,

† DANIEL

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.