Mesaje transmise de către Preasfințitul Părinte Episcop Macarie – 2008

with Niciun comentariu

 

† Macarie 

Episcopul Europei de Nord

„Candela Nordului”

La 31 martie 1973, apărea la Stockholm, cu binecuvântarea vrednicului de pomenire Patriarh Justinian, la inițiativa și prin osteneala regretatului părinte profesor Alexandru Ciurea, primul număr al revistei Candela, destinat comunității ortodoxe române din ținuturile scandinave cu apariție neîntreruptă până în anul 1998. Din lumina acelei candele aprindem acum o nouă candelă menită să lumineze icoana lui Hristos Logosul pentru toți românii ortodocși din Episcopia Europei de Nord, înființată în anul mântuirii 2007, prin purtarea de grijă a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. De la luminița Candelei primei parohii întemeiate de români în Scandinavia, iată, se aprinde acum lumina Candelei Nordului pentru toți românii ortodocși din eparhia noastră.

În editorialul acelui număr, părintele Alexandru Ciurea schița un istoric și un program al publicației parohiale care se dorea o prelungire peste hotare a Candelei bucovinene, interzise în acel moment în țară. Precursorul și mentorul de la care se revendica lumina credinței ortodoxe a românilor de pe tărâmul scandinav era umanistul Nicolae Milescu Spătarul (1636–1708), cel care alcătuia în anul 1667, la Holmiae, faimosul catehism: Enchiridion sive Stella Orientalis Occidentali splendens, id est sensus Ecclesiae Orientalis, scilicet graece de transsubstantione Corporis Domini, aliisque controversiis… (Manual sau Steaua Orientului strălucind Occidentului, adică părerea Bisericii Răsăritene despre prefacerea Trupului Domnului și despre alte controverse…), publicat ulterior la Paris, în anul 1669, preluat apoi de către Antoine Arnauld si Pierre Nicole în lucrarea apologetică La perpetuité de la foi de l’Eglise catholique touchant l’Eucharistie.

Așadar, acest cărturar român, trimis al voievodului Gheorghe Ștefan la Stockholm, cu o misiune pe lângă regele Suediei, Carol al XI-lea (1655-1697), alcătuia la cererea ambasadorului Franței în Suedia, marchizul Arnauld de Pomponne, una dintre cele mai importante lucrări dogmatico-apologetice din acea vreme. Probabil că în secolul al XVII-lea, acest cărturar peregrin era singurul român din „Veneția Nordului” și nu bănuia că peste trei veacuri compatrioții săi vor veni în căutarea unei vieți mai bune și se vor stabili aici, formând în anul 1971 o primă parohie românească, iar în 2008 o episcopie dependentă canonic de Biserica-mamă, cu mai multe parohii, cuprinzând împreună și adunând în jurul sfântului altar zeci de mii de suflete răspândite în mai toate țările nordice.

Candela Nordului se dorește a fi prelungirea luminii celei adevărate mărturisite de către noi toți după cuminecarea euharistică, în viața noastră socială și culturală. Dacă atunci când episcopia a fost înființată am spus că s-a aprins o candelă a credinței pentru tărâmul umbros al Nordului, iată că acum această candelă care adună luminițele candelelor tuturor sufletelor credincioase, are o oglindă care să-i răspândească lumina până departe. În același duh irenic, afirmat la începuturile organizării bisericești a românilor așezați pe aceste meleaguri, și cu respect pentru cultura și spiritualitatea celor cu care conviețuim în țările Europei de Nord, dorim ca în Candela noastră să ardă untdelemnul curat al creșterii duhovnicești, al unei autentice disponibilități pentru ecumenismul spiritual care prețuiește ortodoxia și al atenției iubitoare față de valori.

Lumina și căldura arderii ei curate să ne fie tuturor împărtășire din strălucirea lui Hristos Logosul Care luminează pe tot omul care vine în lume!

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.