Liturghie arhierească în Parohia Ortodoxă Română „Adormirea Maicii Domnului” din Stockholm

with Niciun comentariu

Duminică, 9 august a.c., Preasfinţitul Părinte Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, a slujit Sfânta Liturghie în Parohia Ortodoxă Română „Adormirea Maicii Domnului” din Stockholm. După slujbă, a binecuvântat noul Epitaf cu icoana Adormirii Maicii Domnului, dăruit bisericii de către un grup de binefăcători, pentru Slujba Prohodului Preasfintei Născătoare de Dumnezeu care se va oficia vineri seara, cu prilejul sărbătoririi hramului acestei comunităţi euharistice. Fiind Postul Adormirii Maicii Domnului, s-au cântat imnele de pelerinaj, învăţate de credincioşi la mănăstirile din ţară, apoi s-a organizat o agapă frăţească cu tradiţionalele bucate de post.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.