La Oslo a fost vernisată o Expoziţie de artă românească

with Niciun comentariu

La Galeria de artă a Ministerului Culturii din Oslo a fost vernisată aseară o expoziţie de artă tradiţională românească. Au fost expuse obiecte din lemn, obiecte de uz casnic şi de artizanat, vase din ceramică şi costume populare tradiţionale româneşti. Manifestarea a avut drept scop valorificarea şi promovarea culturii noastre tradiţionale. La eveniment au participat reprezentanţi ai ambasadei României în Regatul Norvegiei, autorităţi locale precum şi Preasfinţitul Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord.

Cu acest prilej, Preasfinţia Sa ţinut o alocuţiune, în care a subliniat că aceste manifestări au menirea de a ne face cunoscuţi lumii, dar şi aceea de a ne regăsi identitatea în spaţiul cultural european.

Mai multe informaţii cu privire la acest eveniment a oferit pentru Radio TRINITAS, părintele Marius Alin Ţeican, parohul Bisericii „Învierea Domnului” din Oslo: „Preasfinţitul Episcop Macarie, Episcopul Europei de Nord a transmis cu această ocazie binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi a rostit o alocuţiune. Preasfinţia sa s-a referit la faptul că poporul român a cărui unitate naţională poartă în sine pecetea creştin-ortodoxă a transpus în cultura populară toată credinţa şi trăirea sa. Preasfinţitul Episcop Macarie s-a referit şi la unitatea românilor care stă sub semnul unităţii credinţei şi al diversităţii regionale. Ea se regăseşte într-o bogăţie de expresii în toate zonele locuite de români. La final, Preasfinţitul Macarie s-a referit la faptul că astfel de expoziţii, cum este şi cea de la Oslo, au menirea nu doar de a ne prezenta pe noi celor care ne cunosc prea puţin, ci şi de a ne regăsi pe noi înşine în matca noastră identitară europeană”.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.
www.baslica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.