Inaugurarea Bibliotecii „Mitropolit Bartolomeu Anania și Arhiepiscop Justinian Chira” din cadrul așezământului pastoral-cultural al comunității românești din Bergen, Norvegia

with Niciun comentariu

În această duminică, după Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului împreună cu Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord împreună cu părintele paroh, Marius Andrei Pop, fiu al Maramureșului și cu membrii Delegației eparhiale din Baia Mare, au inaugurat biblioteca din cadrul așezământului pastoral-cultural al comunității românești din Bergen, Norvegia.

Cu acest prilej, biblioteca a primit numele „Mitropolit Bartolomeu Anania și Arhiepiscopul Justinian”. Aceasta a fost înființată printr-un proiect comun al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului împreună cu Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” din Baia Mare, prin implicarea domnului Dr. Teodor Ardelean, directorul acestei instituții. Biblioteca însumează aproximativ 3000 de volume iar Proiectul Eparhial se numește „Cartea – lumină pentru comunitate”.

Arhid. Adrian Dobreanu

Responsabil comunicații media-online – Episcopia Maramureșului și Sătmarului

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.