Hramul Parohiei Ortodoxe Române Adormirea Maicii Domnului din Stockholm

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord, împreună cu un sobor de preoți, a săvârșit duminică, 14 august 2011, Sfânta Liturghie în Parohia Ortodoxă Română Adormirea Maicii Domnului din Bredäng-Stockholm, cu prilejul sărbătoririi hramului acestei parohii.

În cuvântul de învățătură, rostit la Liturghie, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a vorbit despre semnificația praznicului Adormirii Maicii Domnului și despre rolul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu în mântuirea lumii.

„Dacă Hristos Fiul lui Dumnezeu Cel înviat și înălțat la cer a luat fire omenească în pântecele Fecioarei Maria, era evident ca Maica Vieții, trebuia luată în slava Fiului ei la cer. Maica Domnului este prima dintre ființele umane care s-a făcut părtașă îndumnezeirii finale a făpturii, fiind, potrivit Sfântului Ioan Damaschinul, templu sfânt și minunat al Preaînaltului Dumnezeu”, a spus Preasfinţia Sa.

Referindu-se la icoana Adormirii Maicii Domnului, PS Episcop Macarie a mai spus: „În icoanele Maicii Domnului o vedem pe Preasfânta Fecioară Maria ca Maică și Slujitoare a Domnului, ținându-L pe brațe pe Fiul ei, arătându-L și mărturisindu-L pe Hristos lumii, însă în icoana Adormirii, vedem că nu Maica este cea care îl ține în brațe pe Fiul ei, ci Fiul este Cel care o ține în brațe pe Maica Sa, ca pe un nou-născut, înfășat, semn evident al unei noi nașteri în Împărăția lui Dumnezeu”.

La Liturghie credincioșii au cântat imnele de pelerinaj în cinstea Maicii Domnului, învățate la mănăstirile din țară, s-au binecuvântat prinoasele și s-a organizat agapa cu prilejul prăznuirii hramului, unde s-au servit tradiționalele mâncăruri de post.

La eveniment au participat și doamna Răduța Matache, Ambasadorul României în Regatul Suediei și domnul senator Viorel Badea.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.